مطالب حمل و نقل شهري

آغاز فعالیت اولین سیستم حمل و نقل شهری کلان در پاکستان

هفته ی گذشته یک سیستم حمل و نقل متروبوس در شهر لاهور، دومین شهر بزرگ پاکستان، راه اندازی شد که نخستین طرح کلان در حوزه ی حمل و نقل عمومی شهری این کشور محسوب می شود.
این پروژه ی ۳۰ میلیارد روپیه ای (۳۰۰ میلیون دلاری) با همکاری شرکت ترکیه ای البراق به انجام رسیده است و در مسیر ۲۹ کیلومتری خود از حومه ی شهر به مرکز شهر لاهور، در هر ساعت ۱۲ هزار مسافر را جا به جا می کند.
در مراسم افتتاحیه این پروژه هزاران نفر از شهروندان لاهور در مسیر حرکت پروژه صف کشیدند و شهباز شریف، وزیر اعظم پنجاب، و بکیر بزداغ، قائم مقام نخست وزیر ترکیه، با حرکت در مسیر ۲۷ ایستگاهی این پروژه که با پرچم های پاکستان و ترکیه آراسته شده بود، پروژه ی متروبوس شهر لاهور را راه اندازی کردند. امید می رود این پروژه تردد را در خیابان های شلوغ لاهور تسهیل کند.
طراحی این ایستگاه های جدید شبیه ایستگاه های متروبوس استانبول است که از سوی شرکت البراق ساخته شده است. به علاوه ی قطعه ای از این مسیر در مرکز شهر لاهور شامل یک روگذر ۹ کیلومتری است تا از ایجاد ازدحام در خیابان های مرکزی این شهر اجتناب شود.
عملیات احداث این پروژه در کمتر از یکسال اجرایی شده و شریف از همکاری شرکت ترکیه ای در این طرح تشکر کرده است.
وی در مراسم افتتاحیه گفته است: برای تجهیز و تامین مصالح این پروژه ترک ها به ما تخفیف زیادی دادند و اگر با هر کشور دیگری قرارداد می بستیم، میلیون ها دلار هزینه ی اضافی از ما می گرفتند. این سیستم حمل و نقل پاک و ایمن است و شهروندان فقیر و غنی به طور مساوی می توانند از آن بهره برداری کنند.
احدخان شیما، مدیر اداره ی توسعه ی لاهور به خبرگزاری فرانسه گفته است که ۲۵ هزار کارگر به طور شبانه روزی برای تکمیل این پروژه در کمتر از یکسال تلاش کردند و این سیستم ظرفیت حمل ۱۲ هزار نفر در یک ساعت را داراست.
افتخار احمد، که یک کارمند دولت پاکستان می باشد نیز گفته است: سیستم حمل و نقل جدید که در ماه اول رایگان است، سفر را بسیار آسان تر خواهد کرد.
وی به خبرگزاری فرانسه گفت: پیش از این برای رسیدن به محل کار خود مجبور بودیم ۲ تا ۳ اتوبوس عوض کنیم اما اکنون می توانیم به موقع و به راحتی به مقصد خود برسیم.
طرح متروبوس لاهور اولین پروژه ی حمل و نقل در پاکستان نیست که از سوی شرکت های خارجی اجرا می شود. پیش از این نیز شرکت دووی کره جنوبی یک شبکه اتوبوسرانی شامل سرویس سریع السیر مابین شهرهای لاهور و اسلام آباد راه اندازی کرده است که بخاطر ضریب بالای امنیتش در میان شهروندان پاکستانی محبوبیت دارد.
شایان ذکر است؛ شهروندان دیگر شهرهای بزرگ پاکستان که برای سفرهای درون شهری خود وسایل حمل و نقل عمومی را انتخاب می کنند، از یک شبکه ی حمل و نقل موقت و بدون برنامه متشکل از اتوبوس های خصوصی، مینی بوس ها، تاکسی ها و ریکشاهای موتوری استفاده می نمایند.

http://www.tinn.ir/vdcam0n6y49nuy1.k5k4.html

مطلب قبلی

معجزه دعا

مطلب بعدی

اینجا امواج توسط باد, ماه و ما کنترل میشوند!

ar.basirian

ar.basirian

بدون دیدگاه

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *