انتقال پایتخت

آمادگي شهرداري در انتقال تجربيات براي انتقال پايتخت

معاون شهرسازي و معماري شهرداري تهران با تاكيد بر اهميت وجود مطالعات كارشناسي دقيق براي انتقال پايتخت، گفت: شهرداري تهران آمادگي كامل دارد كه با حضور فعال در مباحث كارشناسي، تجربيات مديريت شهري را در اختيار مسوولان ذيربط قرار دهد.

انتقال پايتخت، يک تجربه منحصر به فرد نيست. در قرن اخير دست کم پنج کشور سريلانکا، قزاقستان، استراليا، پاکستان و برزيل پايتخت خود را تغيير داده‌اند. هلند و سوئيس هم پايتخت اقتصادي خود را از پايتخت سياسي جدا کرده‌اند.
در پي اعلام مصوبه «انتقال مركز سياسي كشور در مكان مناسب جهت بهبود و اصلاح استقرار جمعيت تا سال ۱۴۰۴» توسط مجمع تشخيص مصلحت نظام، هيربد معصومي در گفت و گو با خبرنگار «شهر» با بيان اينكه در واقع منظور از انتقال مراکز سياسي، جابه‌جايي دفاتر اصلي قواي سه‌گانه و ساختار‌هاي دولتي است، گفت: با وجود سابقه طولاني مطرح شدن اين موضوع، قطعاً قبل از هرگونه تصميم‌گيري و اقدام لازم است مطالعات مربوطه انجام پذيرفته و گزينه‌هاي مختلفي ارايه و بررسي شود.

وي با اشاره به اينكه نخستين بحث جدي مربوط به انتقال پايتخت در سال ۶۴ مصادف با دويستمين سال مرکزيت يافتن تهران مطرح شد، ادامه داد: با انجام اين مطالعات امكان رسيدگي همه جانبه و مطلوب‌تري فراهم مي‌آيد و در اين ميان شهرداري تهران آمادگي كامل دارد تا در مباحث كارشناسي حضور فعال داشته و تجربيات مديريت شهري را در اختيار مسوولان ذيربط قرار دهد.

معاون شهردار تهران در پايان با اشاره به اينكه كشورهاي ديگري، انتقال پايتخت را تجربه كرده‌اند، ابراز اميدواري كرد كه طرح انتقال پايتخت با دقت و لحاظ كردن همه زوايا و جنبه هاي كارشناسي مبتني بر ضرورت‌ها و نيازها مورد بررسي قرار گرفته تا به نتيجه و تصميم اجرايي لازم و مقتضي برسد.

به گفته كارشناسان با انتقال مراکز سياسي، به نوعي توقف مهاجرت صورت مي‌گيرد و حتي ممکن است مهاجرت معکوس آغاز شود که در اين حالت، مديريت تهران که امروز گرفتار جمعيت، ترافيک و مشکلات متعدد ديگر است، آسان‌تر مي‌شود.

همچنين در مورد معيار‌هاي انتخاب پايتخت جديد نيز لازم است با توجه به وضعيت جغرافيايي و ضرورت‌هايي که برقراري تعامل ميان مناطق مختلف ايجاب مي‌کند و نيز با توجه به استعداد‌هاي سوق‌الجيشي و منابع آمايش سرزمين، تصميم‌گيري ‌شود.

جداي از كافي بودن يا نبودن زمان ۱۶ ساله تعيين شده براي انتقال پايتخت، به نظر مي‌رسد كه متوليان اين امر اهميت استفاده مطلوب از تجربيات قابل توجه مديريت شهري تهران و همچنين انتقال پايتخت در ديگر كشورها را نبايد از نظر دور كنند.

طراحی شهر بوستون
مطلب قبلی

طراحی شهری در بوستون

مطلب بعدی

معرفی کتاب "جهان شهرها و گروه اقتصادی G20 "

ar.basirian

ar.basirian

بدون دیدگاه

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *