امور ورزش

استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و حمل و نقل عمومی در …

استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و حمل و نقل عمومی در استادیوم های جهان

 

میزان انتشار گازهای گلخانه ای در جام جهانی ۲۰۰۶ تنها ۱۲درصد این میزان در سال ۲۰۱۰ بوده است. برگزاری بازی ها در ورزشگاه های سبز، استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و حمل و نقل عمومی راز این تفاوت است.

موضوع انتشار گازهای گلخانه ای توسط بازی های جام جهانی زمانی در مرکز توجه قرار گرفت که کمیته ای در آفریقای جنوبی و دولت نروژ به بررسی و مقایسه میزان انتشار گازهای گلخانه ای در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی و ۲۰۰۶ آلمان پرداخت. نتایج نشان می دادند میزان انتشار گازهای گلخانه ای در جام جهانی ۲۰۱۰، ۸ برابر این میزان در جام جهانی ۲۰۰۶ بوده است.

به گزارش نشنال جئوگرافی،علت اصلی این تفاوت مشهود از اتکای آفریقای جنوبی به منابع کربنی انرژی مانند زغال سنگ برای تولید الکتریسیته ناشی می شد و از سوی دیگر این کشور فاقد سیستم حمل و نقل عمومی با گنجایش کافی برای جابجایی گردشگران بین شهرهای گوناگون بود. همان طور که در این گزارش خواهید دید، در طراحی برترین استادیوم های سبز جهان تمامی این مواد لحاظ شده و شیوه هایی ابداعی مطابق با شرایط اقلیمی مناطق در نظر گرفته شده است.

Cowboys Stadium  ، آرلینگتون، ایالت تگزاس

 

اوایل هفته جاری اولین مسابقه بین دو تیم لیگ حرفه ای فوتبال ایالات متحده در این استادیوم برگزار شد. این اولین بار بود که بزرگترین استادیوم فوتبال ایالات متحده و یکی از سبزترین استادیوم های جهان شاهد برگزاری بازی ها بود.

همان طور که می بینید در نگاه اول، طراحی دوستدار طبیعت این استادیوم مانند سقف عظیم تاشوی آن یا دیواره های شیشه ای مورب و قوس های عظیم طراحی شده بالای مکان بازی ها به چشم نخواهد آمد. سال گذشته عملیات ترمیم و پوشاندن سطح نهر آبی که از این استادیوم به فضای خارج می ریزد، به اتمام رسیده و روی این جریان را پوششی زیبا از گل ها و گیاهان محلی پر کرده است. این پوشش طبیعی که فضای بزرگی را احاطه کرده، عمدا وسیع طراحی شده تا حتی الامکان خودروها را از فضای بسته استادیوم دور نگهدارد و دوستداران بازی ها را به راه رفتن در فضای سبز تشویق کند.

Staples Center، لوس آنجلس

 

استپلز سنتر با آرایه خورشیدی عظیم و تجهیزات تصفیه آب، اولین استادیوم ایالات متحده است که موفق شده در سال ۲۰۱۰، گواهی ایزو ۱۴۰۰۱ را در مدیریت محیط زیست دریافت کند.

در این استادیوم که محل برگزاری بازی های لیگ بسکتبال و هاکی است، زمان فرمانداری آرنولد شوارتزینگر در سال ۲۰۰۸، ۱۷۲۷ پانل خورشیدی نصب شده است.

این سیستم که تنها ۵ درصد از انرژی مورد نیاز این استادیوم را فراهم می کند، می تواند طی ۲۵ سال آینده از انتشار ۱۰ هزار تن دی اکسید کربن در جو زمین جلوگیری کند. استپلز سنتر، علاوه بر این از روشنایی مؤثر استفاده می کند و حداقل ۵۰ درصد از ضایعات این استادیوم بازیافت خواهند شد. مواد مورد استفاده در این ورزشگاه از میان ترکیبات بازگشت پذیر به طبیعت انتخاب می شوند و با تصفیه تمامی اوره ایجاد شده، دوباره آب پاک وارد سیستم خواهد شد.

 

استادیوم بندر دوحه

یکی از دلایل اصلی انتخاب قطر برای میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ تأکید این کشور بر برگزاری کامل این بازی ها بدون انتشار حتی یک درصد گازهای گلخانه ای بوده که در آن شیوه ساخت استادیوم ها نقشی حیاتی را ایفا خواهد کرد.

بخشی از خلیج فارس که متعلق به قطر است و یکی از بزرگترین ذخایر گاز مایع جهان را در اختیار دارد، موفق شده شانس برگزاری بازی های جام جهانی ۲۰۲۲ را به دست آورد.

به این منظور سه استادیوم این کشور، بازسازی خواهند شد و ۹ استادیوم جدید نیز ساخته خواهد شد. استفاده از انرژی خورشیدی، سایبان های خورشیدی و سیستم حمل و نقل عمومی پیچیده بخشی از این برنامه ریزی خواهد بود. از سوی دیگر درجه حرارت این کشور در تابستان -زمان برگزاری بازی ها- حدود ۳۸ درجه سانتیگراد خواهد بود که با استفاده از روش های فاقد آلایندگی این دما تا ۲۷ درجه سانتیگراد کاهش پیدا خواهد کرد. استادیوم های تازه به شکل پیمانه ای ساخته خواهند شد تا پس از اتمام بازی ها قطعه قطعه شده و به ۲۲ ورزشگاه در کشورهای در حال توسعه جهان تبدیل شوند.

 

Target Field، مینه سوتا

این استادیوم با راندمان بالای روشنایی، استفاده از سیستم تصفیه آب باران و استفاده از آن برای آبیاری، تهیه مواد مورد نیاز به شکل محلی و بازیافت مناسب ضایعات در میان استادیوم های پاک ایالات متحده، جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است.

تلاش شده این استادیوم که در فضای راه آهن و یک پارکینگ قدیمی احداث شده، از اولین روزهای گودبرداری و فونداسیون سبز باشد. به همین منظور برای شروع هزاران تن خاک آلوده به وسیله مواد شیمیایی نفتی، آرسنیک، جیوه و دیگر آلاینده ها گودبرداری شده تا سرانجام سلامت محیط مورد تأیید کارشناسان قرار گرفته است. در مراحل ساخت نیز این هدف مورد توجه بوده و بیش از ۷۰ درصد ضایعات حین ساخت این ورزشگاه بازیافت شده اند.

این استادیوم در مکانی احداث شده که دسترسی به آن از طریق راه آهن، دوچرخه و حتی با پای پیاده ممکن است، این نکته به سادگی می تواند از حجم آلودگی منطقه به وسیله اتومبیل ها بکاهد.

 

Nationals Park، واشینگتن دی.سی

نشنال پارک که در سال ۲۰۰۸ برای برگزاری بازی های بیس بال در واشنگتن به بهره برداری رسیده، اولین استادیوم دوستدار محیط زیست در ایالات متحده است که توانسته گواهی «مدیریت انرژی و پیشرو در طراحی دوستدار محیط زیست»، LEED را دریافت کند. برای کاهش دما در فضای داخلی این ورزشگاه سقف آن انعکاسی ساخته شده و نزدیک به ۶۰۰ مترمربع سقف سبز احداث شده است. برای بازی هایی که در شب برگزار می شوند، روشنایی مؤثر در نظر گرفته شده که می تواند تا ۲۱درصد در مصرف انرژی صرفه جویی کند.

 

 

این ورزشگاه در نزدیکی رودخانه آناکاستیا واقع شده و باید بتواند از فضای رودخانه حفاظت کند. به همین دلیل طراحی فضای سبز آن مقاوم به خشکی انجام شده و لوله کشی ها سالانه حجم بالایی از آب را ذخیره می کنند. از سوی دیگر سیستم تصفیه آب حاصل از طغیان، بخوبی از رودخانه محافظت خواهد کرد.

یکی از مواردی که در این استادیوم مانند تمامی ورزشگاه های برگزارکننده مسابقات بیس بال در نظر گرفته شده، همکاری با تولیدکنندگان مواد دوستدار محیط زیست است، از لباس ها گرفته تا تجهیزات ورزشگاه و تمامی خوراکی هایی که به این ورزشگاه وارد می شوند. تصدی این بخش را فدراسیون بیس بال به عهده گرفته و تنها با تولیدکنندگان محلی و شرکت هایی که قادر هستند مواد قابل بازیافت و سالم تولید کنند، قرارداد می بندد. حتی روغن سرخ کردنی مورد استفاده در غذاهای این ورزشگاه قابلیت بازیافت و استفاده مجدد دارد.

 

استادیوم اژدها در تایوان

این استادیوم با ظاهر عجیب و پولک دار که از نمای بالا شبیه به یک اژدها دیده می شود، سال ۲۰۰۹ میزبان بازی ها بوده و از لحاظ تولید انرژی الکتریکی پاک، گوی سبقت را از تمامی رقبا در سراسر جهان ربوده است.

 

 

بدن این اژدها که گنجایش ۴۰ هزار نفر را دارد از ۸۸۴۴ پولک پوشیده شده که پانل های خورشیدی هستند و در مجموع ۱٫۱۴میلیون کیلووات ساعت برق در سال تولید می کنند. در واقع این استادیوم نه تنها تمامی انرژی الکتریکی مورد نیاز خود را از انرژی خورشیدی تأمین می کند، بلکه بخشی از نیروی الکتریکی مورد نیاز مناطق اطراف را نیز تأمین خواهد کرد و در نتیجه سالانه ۶۶۰ تن دی اکسید کربن کمتر تولید خواهد شد.

بخش U شکل این ورزشگاه رو به جنوب طراحی شده تا در تابستان بتواند از جریان باد برای تهویه فضاهای داخلی استفاده کند و علاوه بر آن اطراف این ورزشگاه را پارک بزرگی پوشیده از درخت و فضای کافی برای آبزیان احاطه کرده است. استادیوم اژدها تنها برای بازی های بزرگ و حرفه ای مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

 

Lincoln Financial Field، پنسیلوانیا

پاییز آینده، زمانی که بازی ها در لینکلن فایننشیال آغاز شود، آرایه ای مشتمل بر ۲۵۰۰ پانل خورشیدی، ۸۰ توربین بادی و تجهیزاتی که می تواند از سوخت های زیستی یا گاز طبیعی انرژی تولید کند، ۱۰۰درصد انرژی مورد نیاز این مجموعه را تأمین خواهد کرد.

 

 

شرکت SolarBlue که در اورلاندو، فلوریدا واقع شده و در استفاده از انرژی های تجدیدپذیر متخصص است به سازندگان این ورزشگاه کمک خواهد کرد تا طی ۲۰ سال آینده بیش از ۱میلیارد کیلو وات ساعت انرژی الکتریکی پاک تولید کنند و آن را در اختیار مناطق اطراف نیز قرار دهند. تخمین ها نشان می دهند این آرایه می تواند از انتشار گاز دی اکسیدکربنی نزدیک به میزان منتشر شده توسط ۴۱ هزار اتومبیل در سال جلوگیری کند.

 

Stade de Suisse، برن، سوئیس

ورزشگاه Stade de Suisse که در برن سوئیس واقع شده، یکی از اولین ورزشگاه های سبز جهان است. سقف این استادیوم که ۹۵درصد از انرژی الکتریکی مورد نیاز آن توسط انرژی هسته ای با انتشار پایین یا صفر گازهای گلخانه ای، برق آبی و انرژی های تجدیدپذیر تأمین می شود را بزرگترین نیروگاه خورشیدی این کشور تشکیل داده است.

 

 

این ورزشگاه بیش از ۱۰۰۰۰ پانل خورشیدی دارد که حداکثر می توانند ۱٫۳ میلیون کیلووات ساعت برق در سال تولید کنند و از انتشار گازهای گلخانه ای ۶۳۰ تن در ۱ سال بکاهند.

این استادیوم که در سال ۲۰۰۵ به بهره برداری رسیده در اولین سال آغاز به کارش، جایزه «انجمن انرژی های تجدیدپذیر اروپا» را برای استفاده از سلول های خورشیدی به خود اختصاص داده است.

 

EasyCredit-Stadion، نورنبرگ، آلمان

 

آلمان آفتابی ترین کشورجهان نیست اما پیشتاز در استفاده از انرژی خورشیدی بوده است. از میان موفق ترین تلاش های این کشور برای استفاده از انرژی های تجدیدپذیر، می توان EasyCredit-Stadion را نام برد که محل برگزاری بازی های سال ۲۰۰۶ در نورنبرگ بوده است.

شرکت زیمنس ۷۵۸ مدول خورشیدی برای این ورزشگاه ساخته که در مساحتی حدود ۱۰۰۰ مترمربع چیده شده اند. آنها در بهترین حالت می توانند ۱۴۰ کیلووات انرژی الکتریکی تولید کنند. علاوه بر این چمن های این ورزشگاه از ذخیره آب باران آبیاری خواهند شد تا در مصرف آب نیز صرفه جویی شود

مطلب قبلی

شهریه دوره های مرکز در سال 90 به تصویب رسید.

هنر معماری ایرانی
مطلب بعدی

تصاویری از هنرهای معماری ایرانی- 1

ar.basirian

ar.basirian

بدون دیدگاه

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *