مطالب حمل و نقل شهري

اکو سایکل، پارکینگ مکانیزه دوچرخه شهری

اكو سايكل ، محل هايي خاص براي پارك كردن دوچرخه هاي مردم در ژاپن است كه هركدام از اين پاركينگ هاي خاص قادر است تا بيش از ۲۰۰ دوچرخه را در خود جاي دهد.

اكو سايكل در اعماقي ۱۰ متري حفاري شده و بدون اشغال فضاي بيرون و با استفاده از سيستم هيدروليكي چشمگير قادر است تا دوچرخه ها را در ازاي دريافت مبلغي ناچيز نگهداري كند.

برای پارک دوچرخه در این پارکینگ، ابتدا باید دوچرخه خود را به درِ آسانسور پارکینگ برسانید، کارت بانک خود را وارد دستگاه کرده، رمزتان را وارد کنید و اجازه دهید تا دستگاه خود باقی کارها را انجام دهد. این پارکینگ ابتدا دوچرخه را به داخل آسانسور مخصوص می‌کشد و به طبقات زیرین می‌فرستد. سپس مکان دوچرخه را مشخص و در نهایت آن را پارک می‌کند. با اضافه شدن دوچرخه‌ها ممکن است جابه‌جایی‌هایی انجام شود؛ اما با اعلام «درخواست برگشت دوچرخه»، این دستگاه به سرعت پس داده می‌شود.

مهندسان ژاپنی  شرکت Giken Seisakusho، «پارکینگ دوچرخه زیرزمینی راه سبز» را طراحی و در این کشور ساخته‌اند. این پارکینگ گنجایش ۸۰۰ دوچرخه را دارد. گفتنی است این تکنولوژی بسیار پیشرفته برای خودرو نیز در نظر گرفته شده و برای مصرف بهینه از فضا و لایه‌های بلااستفاده زیرین زمین بسیار مناسب است. تصور انبار کردن وسایل نقلیه در زیر زمین محل کار، یا هر جای دیگری کمی سخت است؛ ولی این تصور که خودرو با یک اشاره و با یک چرخش بار دیگر از اعماق زمین در دسترس ما قرار گیرد، بسیار جالب به نظر می‌رسد. به امید آنکه این راه حل به زودی در کشورهای پرجمعیت دیگری نیز در دسترس عموم قرار بگیرد.

مطلب قبلی

Google Maps به کمک ویلچری‌ها می‌آید

مطلب بعدی

اوبر و لیفت، تأثیر چشم‌گیری بر حمل و نقل می‌گذارند

UMIC

UMIC

بدون دیدگاه

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *