گردشگری

بزرگترین تندیس ایران

دهانه غار بر بلندای روستای شاپور

این غار در ۲۵ کیلومتری شمال شهر کازرون و پنج کیلومتری شهر تاریخی بیشاپور است. روستای همجوار غار نیز شاپور نام دارد و غار کاملاً مشرف به دره بزرگ و بسیار سرسبزی است. تا حدود چهارصد متر پس از روستا می‏توان با خودروهای معمولی رفت و پس از آن شاید ششصد متر دیگری بتوان با خودروی دوگاردانه همچون چیپ و لندرور نیز رفت ولی دست آخر باید دست به دامن دو زانوی قدرتمند شد تا به دهانه غار برسیم. از آخرین جای ماشین رو، درست ۲۴۰۰ متر تا دهانه آن راه است. همه این مسیر، سربالایی و در جاهایی نیز پلکان‏های سنگی و بتونی است که در سال ۱۳۳۶ خورشیدی (۱۹۵۷ میلادی) زحمت آن را دولت شاهنشاهی کشیده است. پیاده ‏روی به طور معمول یک ساعت خواهد بود و اگر کوهنورد ورزیده باشید شاید ۴۵ دقیقه هم بتوانید بروید.

در عمق تقریباً ۲۰ متری دهانه غار، تندیس بزرگی از شاپور اول ساسانی دیده می‏شود که با گذشت حدود ۱۷۰۰ سال همچنان ابهت پادشاه قدتمند ساسانی را به نمایش می‏گذارد. این تندیس به پهنای تقریباً سه متر و بلندی هفت متر، بزرگ‏ترین تندیس ایرانی به شمار می‏رود. در ابتدا به نظر می‏رسد آن را از جای دیگری بدین مکان آورده باشند ولی با دقت بیشتر آشکار می‏شود که بر اثر تراشیدن یک ستون سنگی و کاملاً طبیعی موجود در غار پدید آمده است. سر تندیس کاملاً سالم ولی دو دست آن شکسته‌اند. برای مدت‏های طولانی و نامعلوم واژگون شده بود تا این که در سال ۱۳۳۶ خورشیدی توسط نیروهای ارتش در جای خود قرار گرفت و پاهای شکسته آن با بتون بازسازی شد. در همین سال، دو سنگ نوشته نیز در کناره‏های غار پدید آوردند. یکی از آن‏ها ترجمه سنگ نوشته شاپور در نقش رجب و دیگری توصیف بازسازی و برپاسازی تندیس شاپور پس از ۱۰۰۰ سال را شرح می‏دهد

تندیس شاپور: نمایی از پشت

نمایی از درون غار

در خصوص جایگاه شاپور اول ساسانی (۲۱۵ تا ۲۷۲ میلادی) همین بس که وی توانست پس از درگذشت پدرش اردشیر بابکان –بنیانگذار امپراطوری ساسانی- قلمرو حکومت خویش را به چارچوب داریوش اول هخامنشی نزدیک کند، اگر چه سرزمین ایران هیچ گاه نتوانست به بزرگی زمان داریوش اول برسد. نکته دیگری که در زندگی شاپور برجسته می‏نماید، جنگ‏های وی با روم باستان و پیروزی‏های درخشان اوست که سرانجام در سال ۲۶۰ میلادی طی نبرد اُدِسا -شمال انتاکیه در ترکیه امروزیتوانست والرین Valerian امپراطور رومی را به اسارت بگیرد. چنین رویدادی در طور چندین قرن جنگ‏های ایران و روم، تنها یک بار رخ داد. شاپور به مناسبت این پیروزی شگرف، دستور داد چندین نقش برجسته در استان فارس کنونی بتراشند تا شرح آن پیروزی را به آیندگان بدهد. در نماهنگی که خواهید دید این جلوه به نیکویی دیده می‏شود.

پلکانی که در سال ۱۳۳۶ خورشیدی ساختند

نمای روستای شاپور از دهانه غار

مطلب قبلی

عجیب ترین سنگ روی زمین

مطلب بعدی

علم بهتر است یا نفت؟!؟!؟!؟

ar.basirian

ar.basirian

بدون دیدگاه

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *