شهرداران ایران و جهان

بهترين شهردار جهان در سال ۲۰۰۵

باكويانى شهردار ۵۱ ساله شهر آتن از سوى سازمان شهردارى جهان در لندن به عنوان بهترين شهردار جهان در سال ۲۰۰۵ انتخاب شد.

انتخاب وى نه به عنوان يك بانوى شهردار بلكه عمدتاً به دليل موفقيت هايش در يكى از تاريخى ترين شهرهاى جهان كه ساليانه پذيراى ۱۳ ميليون جهانگرد خارجى است، به دست آمده است.

باكويانى با انتخاب شعار «آتن تميز و پاك» با كسب ۶۱ درصد آرا به اين سمت انتخاب شد.

وى اولين زن شهردارى است كه برگزاركننده بازى هاى المپيك در دوران مديريت خود بوده است. البته انتخاب وى به عنوان شهردار در ابتدا با ترديدها و ابهامات زيادى روبه رو بود و اين سئوال در ميان مردم وجود داشت كه آيا به راستى وى مى تواند برگزاركننده اين رويداد مهم ورزشى در آغاز هزاره سوم باشد؟

آنهايى كه به شهر آتن سرزمين تاريخ، فلسفه، هنر و ادبيات سفر مى كنند، بى شك با اقدامات شهردار اين پايتخت اروپايى آشنا خواهند شد.

شهرى كه روزگارى در آمارهاى اروپايى و طبق استانداردهاى اتحاديه اروپا به عنوان كثيف ترين شهر اتحاديه اروپا شناخته مى شد، اما امروز به عنوان يكى از شهرهاى نمونه در جهان درآمده است.

شهرى كه به عنوان يكى از بزرگترين شهرهاى حوزه مديترانه محسوب مى شود، در تابستان سال ۲۰۰۴ و در پرتو بازى هاى المپيك و اقدامات به عمل آمده در زمينه تكنولوژى اطلاع رسانى، ارتباطات، انرژى و حمل و نقل به يك شهر نسبتاً مدرن و فرهنگى تبديل شد. شهر آتن در اين مدت با پشتوانه تاريخى و فرهنگى خود و با برگزارى المپيك و با تكيه بر رفاه اجتماعى و بهداشتى پذيراى ميليون ها جهانگرد خارجى بود. شهردار با پشتكار و جديت و حمايت بسيارى از شخصيت ها و مردم پايتخت، آتن را به عنوان شهرى تميز و با ظاهرى آراسته در اذهان ميليون ها جهانگرد جاى داد، در جريان اين رويداد بسيارى از ساختمان هاى پايتخت رنگ زده شد. نصب پرچم هاى متنوع در مسير ۵/۱۳ كيلومترى، ساخت مجسمه ها و تنديس هاى جديد در پايتخت، بازسازى مجسمه هاى موجود در شهر و نورپردازى در سطح شهر جلوه ديگرى به اين شهر تاريخى بخشيد.

ايجاد تغييرات در خيابان ها

كنترل پارك خودروها در سطح شهر

كنترل رعايت بهداشت در هتل ها و رستوران ها

جمع آورى آوارگان و گدايان در پايتخت

ايجاد دكه هاى راهنمايى مردم

برگزارى كنسرت هاى موسيقى رايگان در ميادين

کاشت ۱۰ هزار درخت و نهال و نيم ميليون گل در سطح شهر

شهروندان پايتخت چهار ميليونى آتن همچنين تشويق شده اند تا روى بام خانه هاى خود گل و گياه بكارند و ميوه هاى مخصوصى را در بالكن هاى محل سكونت خود پرورش دهند.

و ده ها اقدام ديگر در سطح پايتخت چهره آتن را تغيير داد.


از ديدگاه وى المپيك براى شهر آتن يك فرصت طلايى بود تا جذابيت هاى اين شهر تاريخى را به جهانگردان نشان دهد. باكويانى خود در زمينه تغييرات به وجود آمده در شهر آتن معتقد است: «پايتخت به طور چشمگيرى با آنچه كه در ژانويه ۲۰۰۳ بود، تفاوت اساسى پيدا كرده است و شهردارى توانسته است در دستيابى به تغييرات در شهر موفق عمل كند.»

در اين مدت زيرساخت ها تجهيز و عملكرد ها دچار تحول شدند. شهر رنگ تازه گرفت و تميزى و سرسبزى به شهر آورده شد. فضاى تفريحى و پارك هاى بسيارى ساخته شد. دستيابى به كيفيت زندگى مطلوب از مهمترين رويدادها بود. راه ها و فضاهاى عمومى در ۴۵۰ خيابان اصلى و به مساحت ۷۵۰ هزار مترمربع نوسازى و پياده روها به مساحت ۲۵۰ هزار مترمربع سنگفرش شد. در مجموع در اين مدت ۳۵۰ هزار نوع گل و گياه و ۱۱ هزار اصله درخت در پارك ها و ميادين و مسيرهاى عبور پياده كاشته شد.» باكويانى كه دختر ارشد نخست وزير اسبق يونان از حزب محافظه كار نودموكراسى است، به رغم موفقيت هاى بالاى حزبى اش پست هاى حساس داخلى نداشته است، اما در اين مدت كوتاه توانسته است به عنوان يك مدير شايسته در عرصه داخلى خودنمايى كند.

مهمترين اقدامات و اولويت هاى آتى شهردار آتن :

«زيباسازى نماهاى بيرونى و ساختمان هاى قديمى پايتخت» به ادعاى وى تاكنون ۲۳۰۰ ساختمان نماى خارجى آنها بازسازى و زيبا شد و در ماه هاى آينده هزار ساختمان ديگر هم بازسازى خواهد شد.

شهردارى روى بالا بردن سطح خدمات در محلات تمركز دارد

توسعه شبكه پارك ها

بازسازى مناطق

و از همه مهمتر بهبود كيفيت زندگى از ديگر اولويت هاى شهرى است

مطلب قبلی

فضاهاي سبز و تاثيرآن بر بهداشت رواني و كيفيت زندگي

مطلب بعدی

مديريت شهري در فرانسه

ar.basirian

ar.basirian

بدون دیدگاه

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *