ساختارها و وظایف شهرداری ها

پنج فیلتر انتخاب شهردار در پایتخت

شورای چهارم تهران با تشکیل کارگروه «انتخاب شهردار» مراحل تدوین محورها، شاخص‌ها و صلاحیت فردی را که می‌تواند برنده انتخابات شهرداری تهران شود، آغاز کرده است. کارگروه انتخاب شهردار در شورای شهر جدید تهران تا کنون ۵ محور و ۲۰ شاخص برای تایید صلاحیت شهردار ۴ سال آینده پایتخت تعیین کرده است که مهم‌ترین آن خوشنامی، برنامه‌محور بودن به جای پروژه‌محوری، تعهد به اجرای مصوبات شورای شهر و همچنین تحصیلات مرتبط با مدیریت شهری است.

كارگروه «انتخاب‌شهردار» در شورای‌شهر جدید تهران تشكیل شد
انتخاب شهردار تهران با فیلتر ۵ لایه

جزئیات اولین مصوبات كارگروه: تعهد به برنامه‌وبودجه مصوب شورا، برنامه‌محوری به‌جای پروژه‌محوری، تحصیلات جامع مدیریت‌شهری، نقدپذیری بالا و خوش‌نامی، ملاك‌‌عمل در معرفی گزینه‌نهایی خواهد بود
شورای‌شهر چهارم تهران ۱۲ شهریور با تشكیل اولین جلسه در خیابان بهشت، رسمیت پیدا می‌كند؛ اما ماموریت مهم اعضا برای جلسه دوم باعث شده از هم‌اكنون جلسات غیررسمی شورای‌ چهارم و تصمیم‌گیری‌هایی به مراتب مهم‌تر از مصوبات فعلی شورای‌ سوم، در ساختمان شورا رقم بخورد! اعضای جدید شورای‌شهر تهران موظفند در ۱۹ شهریور نام شهردار جدید تهران را براساس یك انتخابات داخلی اعلام عمومی كنند. این مهلت از آنجا كه فاصله بین رسمیت‌ پیداكردن شورای چهارم و نشست ۱۹شهریور آنها تنها یک هفته است و زمان زیادتری برای اجماع برسر گزینه‌نهایی نیاز است، نشست‌های غیررسمی اعضای جدید را از حدود یك ماه پیش شکل داده؛ طوری كه هفته ‌گذشته شورای چهارم تهران با تشكیل كارگروه «انتخاب شهردار» مراحل تدوین محورها، شاخص‌ها و صلاحیت‌های فردی را كه می‌تواند برنده انتخابات شود، آغاز كرده است. كارگروه انتخاب‌شهردار در شورای‌شهر جدید تهران تاكنون ۵ محور و ۲۰ شاخص برای تایید صلاحیت شهردار‌ ۴سال آینده پایتخت تعیین كرده است. آنچه در این كارگروه فعلا مورد تاكید قرار گرفته، از كار انداختن خط‌كشی حزبی و سیاسی در جلسات بررسی صلاحیت گزینه‌های مطرح است. به این معنی که در انتخاب افراد، تفکرات سیاسی ملاک عمل قرار نگیرد. طبق جمع‌بندی‌های ‌اولیه این كارگروه، شهردار جدید تهران باید دارای تحصیلات مرتبط با شاخه‌های مهم مدیریت‌شهری باشد و از همه مهم‌تر به برنامه و بودجه مصوب شورا پایبند باشد و در عین‌حال پروژه‌محور هم نباشد! به این ترتیب شورای‌شهر چهارم تهران پیش‌از آنكه كار مشترك با شهردار آینده پایتخت را آغاز كند، تصمیم گرفته نسبت به اختلاف احتمالی با شهرداری یا احیانا خودسری شخص شهردار در اداره سلیقه‌ای شهر پیشگیری‌های لازم را به خرج دهد. کمتر از یک ماه دیگر اعضای جدید شورای شهر تهران بر کرسی‌های خود تکیه می‌زنند تا طبق وعده قبلی شکل تازه‌ای از مدیریت شهری را در پایتخت پیاده کنند. در این راستا اعضا پیش از آغاز رسمی مسوولیت خود با برگزاری جلسات هفتگی در حال تدوین خط مشی تازه مدیریت شهری هستند. تشکیل کارگروه تعیین شاخص‌های شهردار آینده از جمله اقدامات ۳۱ عضو شورای شهر چهارم پیش از آغاز دوره جدید بوده است. به گفته برخی از اعضای شورا که در این کارگروه عضویت دارند بنا شده است تا این کارگروه جدا از خط کشی‌های حزبی با تعیین شاخص‌های اولویت‌دار برای شهردار آینده شکل جدیدی از مدیریت شهری را در پایتخت پیاده کنند.

تعهد به برنامه و بودجه؛ اولین شاخص
محسن سرخو عضو شورای شهر چهارم تهران و همچنین عضو كارگروه انتخاب شهردار در توضیح چگونگی بررسی شاخص‌های شهردار آینده پایتخت اظهار کرد: این کارگروه به تازگی کار خود را شروع کرده است و هنوز به جمع بندی نظریات اعضا نرسیده است.
او تصریح کرد: در این کارگروه علاوه بر ویژگی‌های فردی مدنظر شورا برای گزینه انتخابی شهرداری تهران همچون سابقه کاری، تحصیلات مرتبط با مدیریت شهری، به ویژگی‌های اجتماعی گزینه‌های احتمالی همچون محورهای سیاسی، اعتقادی و رویکردی نیز پرداخته شده است. او ادامه داد: همین‌طور گزینه نهایی انتخاب شده توسط اعضای شورا باید در دوره مدیریتی خود در شهرداری به مردم و اعضای شورا پاسخگو باشد. سرخو با اشاره به ویژگی تعهد و عمل به برنامه تاکید کرد: مهم‌ترین ویژگی فرد انتخابی توجه به برنامه‌های اولویت دار شهرداری تهران است که در این راستا تعهد به برنامه مصوب شورا و خارج نشدن از بودجه و برنامه مصوب مهم‌ترین خصلت شهردار آینده تهران باید باشد.

تهران محل آزمون و خطا نیست

محسن پیرهادی عضو دیگر شورای شهر چهارم و عضو کارگروه تعیین شاخص‌های انتخاب شهردار تهران با اشاره به فعالیت اصلی کارگروه تشکیل شده از اعضای شورای شهر جدید گفت: این کارگروه علاوه بر تعیین شاخص‌های مدیریتی شهردار تهران به ویژگی‌های رییس شورای شهر نیز توجه دارد. او ادامه داد: البته جلسات این کارگروه تمام نشده است، اما تاکنون پنج محور اصلی برای تعیین شاخص شهردار آینده تهران مورد  بحث و بررسی قرار گرفته است. پیرهادی درباره مباحث مطرح شده در این کارگروه به «دنیای اقتصاد» گفت: مباحث اعتقادی، شخصیتی، تخصصی، رویکردی و مدیریتی پنج محور اصلی برای تایید گزینه نهایی شهردار جدید خواهد بود. او به مباحث اعتقادی گزینه شهرداری تهران اشاره کرد و افزود: منظور از محور این است که گزینه نهایی برای شهردار تهران علاوه بر پاکدستی، امانتداری و وفای به عهد، باید فرد خوش نامی در موضوعات انقلابی و دینی باشد و این طور نباشد که در گذشته خنثی عمل کرده باشد. او اضافه کرد: منظور از مباحث تخصصی هم صرفا داشتن تحصیلات عمرانی نیست. تحصیلات شهردار آینده باید به تمامی حوزه‌های مدیریت شهری همچون حمل و نقل و حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی مرتبط باشد. علاوه بر این، در مباحث شخصیتی نیز این فرد باید نقد پذیری  و آستانه تحمل بالایی داشته باشد. این عضو شورای شهر در تشریح مباحث رویکردی و مدیریتی اظهار کرد: طبق بررسی‌های انجام شده بهتر است گزینه انتخابی برای شهرداری تهران در چهار سال آینده به جای پروژه محور بودن برنامه محور باشد. پیرهادی ادامه داد: در مباحث مدیریتی نیز به مباحث دانش و تخصص، کارآمدی، تجربه  و عملکرد گذشته فرد به علاوه مدیریت خوب منابع توجه شده است. او در پاسخ به این سوال که کارآمدی فرد چگونه سنجیده می‌شود؟ گفت: شهر تهران محل آزمون و خطا نیست به همین دلیل سعی داریم فردی را برای شهرداری تهران انتخاب کنیم که گمنام نباشد و با تکیه بر برنامه محور بودن برنامه هایی را برای اداره شهر ارائه کند که نگاهی جامع به مدیریت شهری داشته باشد، به گونه‌ای که کاهش هزینه‌های اداره شهر را دنبال کند.

منبع : تین نیوز
مطلب قبلی

شهرهای محبوب دوچرخه سوارها

مطلب بعدی

سرپناهی مدرن برای عابران پیاده

ar.basirian

ar.basirian

بدون دیدگاه

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *