*** شعار ما :   ترویج تفکر علمی و تخصصی مدیریت شهری و استفاده از تجارب سایر کشورها ***

بانک اطلاعات تخصصی

عضویت در خبرنامه

Powered by WebGozar

با پر کردن فرم بالا می توانید از جدیدترین اطلاعات وبسایت مرکز اطلاعات علمی و تخصصی مدیریت شهری با خبر شوید.

آیا می دانید ؟

آیا می دانید

اولین مردمانی که سکه را در جهان ضرب زدند ایرانیان بودند .

مطالب بیشتر ...

 
تونل تاسیسات شهری در ایران مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
عمران و تأسیسات شهری - مطالب عمران و تأسیسات شهری
سه شنبه, 08 اردیبهشت 1388 ساعت 20:00

گروه شهری: شهردار منطقه ۲۲ تهران، دیروز اعلام كرد برای نخستین بار در كشور، تونل تاسیسات شهری با صرف هزینه ای بالغ بر ۵۰ میلیارد ریال در شمال غرب تهران ساخته می شود.

دكتر علی محمد شاعری در گفت وگو با خبرنگار ما گفت: عملیات ساخت شاخه اصلی این تونل بطول ۵ كیلومتر و به موازات بزرگراه درون شهری همت در یك دوره زمانی یك ساله و همزمان با ایام دهه فجر سال جاری آغاز می شود و كلیه مجتمع سازان، تعاونی ها و انبوه سازان موظفند در بلوك شهری خود نسبت به ساخت شاخه های فرعی تونل تاسیسات شهری مبادرت ورزند .

شاعری با بیان این مطلب كه شهرداری منطقه ۲۲ تهران مصمم است براساس قانون احداث تونل مشترك شهری مصوب ۲۷ بهمن ماه ۱۳۷۲ هیأت وزیران برای استقرار بخش عمده ای از تأسیسات زیربنایی از تونل مشترك تاسیسات بهره جوید، افزود: قطر این تونل دربرخی نقاط به حدی است كه خودروهای خدماتی برای تامین و نگهداری تجهیزات می توانند به راحتی در آن رفت و آمد كنند.

شهردار منطقه ۲۲ در ادامه گفت: لوله های آب آشامیدنی، لوله های آب خام (غیرآشامیدنی و آتش نشانی) كابلهای برق فشار متوسط و فشار ضعیف، كابلهای مخابراتی و فیبرهای نوری، استفاده جهت چراغهای راهنمایی و رانندگی واقع در خیابانها، كابلهای مربوط به سیستم های رادیو و تلویزیون كابلی و موارد پیش بینی نشده دیگر از جمله موارد كاربردی تونل های تاسیساتی به شمار می آید.

به گفته وی به دلیل فنی و رعایت اصول ایمنی، شبكه فاضلاب و گاز بصورت دفنی و خطوط برق فشار قوی بصورت بالاسری خواهند بود.

دكتر شاعری گفت: سهولت تعمیرات و یا تعویض تاسیسات بدون اینكه نیاز به حفاری و مشكلات آن باشد، امكان حفاظت فیزیكی تاسیسات از كلیه آسیب ها، امكان استفاده مجدد و بازیابی لوله ها و مصالح جمع آوری شده در محلهای مناسب دیگر، امكان انجام خدمات و بازبینی مرتب به منظور حفاظت و بالا بردن عمر تأسیسات، كاهش و حذف پرت و اتلاف شبكه های آب (با توجه به اینكه در حال حاضر حدود ۳۰ درصد پرت آب در شبكه تهران وجود دارد)، امكان برقراری هرگونه سیستم كنترل از راه دور در آینده، كاهش هزینه های نگهداری و تعمیرات و امكان انجام هرگونه تغییر در سیستم تاسیسات و بالا بردن ظرفیت سیستم از جمله مزایای استفاده از تونل مشترك تاسیسات شهری می باشد. [1]

{mosimage}

 

شرکت آرياکاوان اطلس، توليد کننده لوله‌های کامپوزيتی در ايران، اجرای يک پروژه تونل تاسيسات مشترک شهری را در منطقه 22 تهران آغاز نمود. [2]

 

بزرگترین تونل تأسیسات شهری كشور

عملیات احداث تونل فاضلاب شرق تهران به عنوان بزرگ ترین تونل تأسیسات شهری كشور تا پایان سال جاری خاتمه می یابد.

مهندس منصور باقری، مدیر اجرای پروژه تونل با بیان مطلب فوق افزود: تاكنون عملیات اجرایی سه قطعه صفر، 1 و 2 به اتمام رسیده و تحویل موقت انجام شده است، همچنین قطعه 3 تا خرداد امسال حدود 59 درصد و قطعه 4 حدود 40درصد پیشرفت فیزیكی داشته است.

گفتنی است تونل فاضلاب شرق تهران به طول 5/24 كیلومتر بالغ بر 3میلیون نفر از جمعیت تهران را تحت پوشش قرار می دهد و حداكثر دبی خروجی تونل 5/20مترمكعب در ثانیه می باشد.

ویژگی منحصر به فرد ساخت این تونل اجرای همزمان عملیات لاینینگ و پوشش حفاظتی آن می باشد كه برای اولین بار در كشور اجرا شده است.

این تونل از جنوبی ترین نقطه كلان شهر تهران یعنی تصفیه خانه جنوب شرق آغاز می شود و از مسیرهای خیابان شهید غیوری، پارك توسكا، بزرگراه آزادگان و بعثت، هاشم آباد، نبرد، پیروزی، سی متری نیروی هوایی و دماوند و نهایتاً به خیابان سبلان شمالی ختم می شود[3].

{mosimage}

 

-امضاء تفاهم نامه احداث تونل مشترک تاسیسات شهری در ارومیه

شهردار ارومیه گفت :این تفاهم نامه در راستای اجرای قانون تونل مشترک تاسیسات شهری و اقتصادی و فنی نمودن هزینه خدمت رسانی به مردم و افزایش عمر تاسیسات و تسهیل در نگهداری و بهر ه برداری از آنها فی مابین شرکت های خدمات رسان و شهرداری و شورای اسلامی و استانداری به امضا رسید .

ابراهیم بازیان با اشاره به هزینه های هنگفت احداث تاسیسات شهری و بازتابهای منفیو اجتماعی آن افزود :جهت نیل به اهداف مدیریت واحد شهری و اجرایی نمودن قانون مذکور ضرورت این تفاهم نامه بیشر احساس می گردید.

وی افزود:با امضای این تفاهم نامه به تکنولوژی تو.لیدی کانال های مشترک تاسیساتی به شکل لوله های تا قطر 3 متر در سطح کشور و منطقه دسترسی خواهیم داشت .

شهردار ارومیه این تفاهم نامه را به استناد به قانون تونل مشترک شهری که در سال 72 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده بود دانست و اظهار داشت :آئین نامه اجرایی این قانون در سال 84 توسط هیئت وزیران تصویب و اصلاحیه بعدی آن نیز در سال 85 بود.

بازیان مدت این تفاهم نامه را تا تنظیم موافقت نامه کامل همکاری بین طرفین اعلام کرد و افزود :با این تفاهم نامه در احداث و بهره برداری از تاسیسات شهری در شهرک های جدید و یا مناطق مسکونی فاقد ساخت و ساز عمده همکاری فی ما بین ایجاد خواهد شد .

این تفاهم نامه فی ما بین استانداری آذرابیجان غربی –شهردار یارومیه –سازمان مسکن و شهر سازی استان –شرکت اب و فاضلاب استان –شرکت توزیع نیروی برق استان –شرکت سهامی اب منطقه ای استان –شرکت مخابرات استان و شرکت گاز می باشد . [4]

-اولین تونل تاسیسات شهری کشور

گروه شرکتهای تولیدی آریا کاوان بعنوان اولین مبتکر و مجری تونل تاسیسات شهری از جنس فایبر گلاس (GRP) در ایران تاکنون 1200 متر تونل در اقطار 2800 الی 3000 میلی متر را در بلوار امیرالمومنین (ع) شهر مقدس مشهد اجرا نموده است .

خلاصه مشخصات تونل مذکور به شرح ذیل می باشد :
کارفرما : شرکت عمران و مسکن سازان ثامن
قطر تونل : 2800 الی 3000 میلیمتر
قطر تونلهای ارتباطی : 2000 میلیمتر
طول تونل (فازاول اجرایی) : 1200 متر
طول تونل (فازهای توسعه) : 12000 متر
محل احداث تونل : بلوار امیرالمومنین (ع) مشهد مقدس
محل استقرار تونل : پیاده رو
روش نصب : مدفون
سفتی حلقوی جداره تونل : 5000 پاسکال
تاسیسات عبوری از تونل : خطوط لوله آب ، کابلهای برق و مخابرات
عمق دفن متوسط : 5 متر
ضخامت متوسط پوشش روی تاج تونل : 1 متر [5]

منابع :

روزنامه همشهری

 

[1] http://www.hamshahrionline.ir/hamnews/1383/830803/news/shari.htm

[2] http://www.irancomposite.net/modules.php?name=News&file=article&sid=171

[3] http://www.barnameh-budjeh.com/npview.asp?ID=1428630

[4]http://www.urmia.ir/

سایت گروه شرکت های آریا کاوان

[5] http://www.akpipe.com/news/detail.asp?id=26

 
 

توسعه حمل و نقل محور

صفحه اصلی تماس با ما

All Rights Resereved For umic.ir

مشاور بازاریابی اینترنتی و سئو : گروه تخصصی مستر کاما