*** شعار ما :   ترویج تفکر علمی و تخصصی مدیریت شهری و استفاده از تجارب سایر کشورها ***

بانک اطلاعات تخصصی

عضویت در خبرنامه

Powered by WebGozar

با پر کردن فرم بالا می توانید از جدیدترین اطلاعات وبسایت مرکز اطلاعات علمی و تخصصی مدیریت شهری با خبر شوید.

آیا می دانید ؟

آیا می دانید

اولین مردمانی که سکه را در جهان ضرب زدند ایرانیان بودند .

مطالب بیشتر ...

 
آلوده‌ترين شهرهاي جهان مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
ترین ها
چهارشنبه, 17 آذر 1389 ساعت 10:30

هميشه همراه با اعلام پرترافيک‌ترين شهرهاي دنيا، فهرست آلوده‌ترين شهرها هم اعلام مي‌شود. تا قبل از جهش صنعتي کشورهاي در حال توسعه، بيشتر اين شهرهاي آلوده همان شهرهاي پرترافيک بودند و منبع اصلي آلودگي‌ها دود اگزوز ماشين‌ها اما با رشد کشورهاي در حال توسعه مثل چين، مالزي و هند، آلودگي شهرها بيشتر آلودگي صنعتي است...

 

به عنوان مثال، طبق گزارش بانک جهاني، چين که بزرگ‌ترين کشور صنعتي محسوب مي‌شود صاحب 16 شهر آلوده در فهرست 20 شهر آلوده جهان است. ليست زير طبق گزارش مجله تايم 10 شهر آلوده جهان را در سال گذشته معرفي کرده است که اکثر اين آلودگي‌ها هم ناشي از آلودگي‌هاي صنعتي بوده‌اند.

لينفن- چين

آلوده‌ترين شهر جهان، انواع آلودگي‌ هوا و آب را دارد. حدود سه ميليون نفر مبتلا به اين آلودگي هستند که بيشتر آن را زغال‌سنگ و ذرات آن تشکيل مي‌دهد. اتومبيل و مواد دفعي صنعتي منبع اصلي آلودگي هستند. يکي از منابع اصلي زغال‌سنگ چين در شهر لينفن قرار دارد و دور تا دور اين شهر معادن قانوني و غيرقانوني زغال وجود دارند که هر از گاهي هم خبر انفجار آنها به گوش مي‌رسد. مي‌گويند در اين شهر آلودگي هوا به حدي است که هيچ‌کس لباس‌هايش را براي خشک شدن بيرون پهن نمي‌کند چون حتما قبل از خشک شدن سياه مي‌شود.

تيان‌يينگچين

آلودگي اصلي‌ اين شهر سرب و فلزات سنگين ناشي از معادن و کارخانجات آن است. نيمي از توليد سرب چين در اين شهر انجام مي‌شود. آلودگي آب و خاک و هواي شهر باعث شده تا مقدار سرب در غلات اين شهر 24 برابر حد استاندارد باشد. مقدار بسيار بالاي سرب در خون کودکان اين شهر باعث شده تا بهره هوشي کودکان اين شهر پايين‌تر از بقيه شهرهاي چين باشد.

سوکيندا- هند

معادن کروم اين شهر بزرگ‌ترين معادن کروم دنيا هستند اما به دليل اينکه هيچ تلاشي براي پاکسازي اين منطقه نمي‌شود آلودگي با کروم و فلزات سنگين باعث ابتلاي حدود 5/2 ميليون نفر شده است. 60 درصد آب نوشيدني اين شهر آلوده به کروم است و در نواحي معادن 85 درصد از مرگ و ميرها از بيماري‌هاي مرتبط با کروم ناشي مي‌شوند. از کروم براي استيل و فولادسازي استفاده مي‌شود.

واپي- هند

آلودگي ناشي از مواد شيميايي و فلزات سنگين در نتيجه کارخانه باعث بيماري حدود 71 هزار نفر در اين شهر شده است. سطح بالاي جيوه در آب که 96 بار بيشتر از مقدار استاندارد سازمان بهداشت جهاني است اصلي‌ترين خطر اين شهر است. به غير از آب اکثر آلودگي اين شهر در هواي آن وجود دارد.

لااورويا- پرو

معادن فلزات سنگين باعث ورود بيش از حد سرب، مس، روي و بقيه فلزات به محيط‌زيست اين شهر شده است. در خون 99 درصد کودکان اين شهر سرب بيش از حد طبيعي و حدود سه برابر مقدار استاندارد سازمان بهداشت جهاني است. گفته مي‌شود حتي اگر از همين الان شروع به پاکسازي شهر کنند مقدار زياد سرب تا چند قرن در محيط اين شهر باقي مي‌ماند.

زرژينسک- روسيه

گاز سارين و بقيه مواد غيرمفيد صنعتي اين شهر را ششمين شهر آلوده دنيا کرده است. کارخانجات سلاح‌هاي شيميايي به جا مانده از دوران جنگ سرد اصلي‌ترين علت آلودگي اين شهر بوده و موجب و ابتلاي حدود 300 هزار نفر از مردم اين شهر شده است. بخشي از آب اين شهر با ديوکسين و فنل آلوده است که اين مقدار رقم عجيب 17 ميليون بار بيشتر از مقدار بي‌خطر اين مواد است.

نوريلسک- روسيه

آلودگي هواي اين شهر روسيه در اثر معادن نيکل و کارخانجات آن است. اين شهر در کنار اردوگاه‌هاي کار اجباري سيبري بنا شده است. ميزان مرگ و مير ناشي از بيماران تنفسي در اين شهر از کل روسيه بيشتر است. گفته مي‌شود تا 48 کيلومتري معادن نيکل اين شهر حتي يک درخت زنده هم وجود ندارد.

چرنوبيل- اوکراين

هنوز از ميزان افراد مبتلاي اين شهر خبري نيست ولي تا همين الان هم 5/5 ميليون نفر در اثر انفجار راکتور اتمي در سال 1986 با اشعه راديواکتيو آلوده شده‌اند. آلودگي اين شهر تا ده هزار سال باقي خواهد ماند.

سامگائيت- جمهوري آذربايجان

275 هزار نفر از مردم اين شهر به خاطر آلودگي هوا و آب در اثر فعاليت کارخانجات پتروشيمي و استخراج نفت آلوده شده‌اند. اگر چه اغلب کارخانجات اين شهر تعطيل شده‌اند اما 120هزار تن از مواد دفعي اين کارخانجات به شدت اکوسيستم اين شهر را آلوده کرده است.

کابوي- زامبيا

آلودگي دهمين شهر آلوده جهان هم به خاطر معادن فلز و استخراج آنهاست. 200هزار نفر از مردم اين شهر قرباني اين آلودگي هستند.

اما در فهرست اعلام شده توسط مجله تايم، شهرهاي تميز دنيا هم معرفي شده‌اند که 7 شهر اول به ترتيب، کالياري، هونولولو، هلسينکي، اوتاوا، مينياپوليس، اوسلو و زوريخ هستند.

شهرهاي آلوده جهان از نظر وجود ذرات معلق در هوا

شهر

درصد ذرات معلق در هر ميلي‌مترمکعب

قاهره، مصر

169

دهلي، هند

150

کلکته، هند

128

تيان‌يان، چين

125

چونگ‌کينگ، چين

123

کانپور، هند

109

لاکنو، هند

109

جاکارتا، اندونزي

104

شن‌يانگ، چين

101

منبع : پایگاه اطلاع رسانی سلامت ایرانیان

 
 

توسعه حمل و نقل محور

صفحه اصلی تماس با ما

All Rights Resereved For umic.ir

مشاور بازاریابی اینترنتی و سئو : گروه تخصصی مستر کاما