*** شعار ما :   ترویج تفکر علمی و تخصصی مدیریت شهری و استفاده از تجارب سایر کشورها ***

بانک اطلاعات تخصصی

عضویت در خبرنامه

Powered by WebGozar

با پر کردن فرم بالا می توانید از جدیدترین اطلاعات وبسایت مرکز اطلاعات علمی و تخصصی مدیریت شهری با خبر شوید.

آیا می دانید ؟

آیا می دانید

اولین مردمانی که سکه را در جهان ضرب زدند ایرانیان بودند .

مطالب بیشتر ...

 
آشنايي كلي با پوكايوكه (روش كاهش خطاهاي انساني) مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نازك كاري در شهرداري
چهارشنبه, 07 مرداد 1388 ساعت 18:28

اشتباه در سازمان­ها به دلايل مختلفي اتفاق مي افتد ولي اغلب آنها قابل جلوگيري است. اگر مردم تلاش كنند وقتي مشكلي به وجود مي ­آيد، آن را بشناسند و علت­هایش را ريشه يابي كنند و براي آن يك اقدام اصلاحي مناسب انجام دهند، از بروز مشكلات در مراحل مختلف كار پيشگيري مي­شود و در صورت ايجاد مشكل، در كمترين زمان شناسايي می­شود و مثل علف هرز از بين مي­رود. استفاده از پوكايوكه ­هاي ساده در اجزاي مكانيكي و ديگر وسايل ايمني مي­تواند بصورت شايسته اي از بروز اشتباه و اتفاقات فاجعه بار جلوگيري كند.

پوكايوكه ديدگاهي است كه در آن خطاهاي بالقوه انساني و تجهيزاتي شناسايي شده و در صدد از بين بردن آنها مي باشد. در اين ديدگاه، منشأ عيوب شناسايي و از ريشه حذف مي­شود.

پوكايوكه يك مفهوم علمي و دانشگاهي نيست بلكه واژه اي است كه از دل كارخانه هاي صنعتي نشأت گرفته و كم كم جاي خود را در مجامع علمي، دانشگاهي، نظامي، اجتماعي و آموزشي باز كرده است. هرچند در بسياري از مجامع، با توجه به نياز و لزوم جلوگيري از بروز حوادث، خرابي­ها و ضايعات تكنيك­هايي را در دستگاه­ها و تجهيزات خود اجرا كرده ­اند ولي رسمي شدن اين نام براي اين سيستم طول عمر زيادي ندارد. سيستم­هاي خطاناپذيري كه اغلب ابتكارات ساده ­اي هستند توانسته ­اند درصد حوادث انساني، خرابي دستگاه­ها، ضايعات منابع و خطاهاي انساني را به شدت كاهش دهند و صرفه ­جويي­هاي كلاني را به ­همراه داشته باشند.

پوكايوكه يكي از اجزاي اصلي سيستم كنترل كيفيت صفر(ZQC) است كه توسط شينگو مطرح شده است؛ ايده ­اي كه باعث توليد محصول بدون عيب مي­شود. يكي از راه­هاي دستيابي به محصول بدون عيب، استفاده از پوكايوكه است. در اين روش از وسایل يا تكنيك­هايي استفاده مي­شود كه خطاها را نشان دهد يا از بروز عيب در اولين مرحله كاري، جلوگيري كند. پوكايوكه روش­هاي ساده اي براي دستيابي به توليد بدون عيب مي­باشد.

براي دستيابي به اين تكنيك ابتدا بايد با ديدگاه پوكايوكه آشنا شد و سپس به شناسايي و مطالعه دقيق خطاهاي بالقوه انساني و تجهيزاتي در محيط كار يا زندگي پرداخت. با دسته بندي خطاها بهتر ميتوان روي آنها را مطالعه کرد.

شناسايي خطاها به روش­هاي مختلف امكان­پذير است. برخي به ­صورت ديداري قابل تشخيص هستند ولي برخي بايد به ­صورت تخصصي تر شناسايي شوند. روش­هايي مثل FMEA، CFT، محاسبه ضريب كارایي OEE،درخت خطاـ شكايت مشتري و ... روش­هايي هستند كه مي توانند در شناسايي خطاها مورد استفاده قرار گيرند.

به زودي مطالب ديگري در مورد اين تكنيك در سايت درج خواهد شد.

FMEA- Failure Mode and Effects Analysis

CFT- Cross Functional Team

OEE - Overall Equipment Effectiveness

 
 

توسعه حمل و نقل محور

صفحه اصلی تماس با ما

All Rights Resereved For umic.ir

مشاور بازاریابی اینترنتی و سئو : گروه تخصصی مستر کاما