*** شعار ما :   ترویج تفکر علمی و تخصصی مدیریت شهری و استفاده از تجارب سایر کشورها ***

بانک اطلاعات تخصصی

عضویت در خبرنامه

Powered by WebGozar

با پر کردن فرم بالا می توانید از جدیدترین اطلاعات وبسایت مرکز اطلاعات علمی و تخصصی مدیریت شهری با خبر شوید.

آیا می دانید ؟

آیا می دانید

اولین مردمانی که سکه را در جهان ضرب زدند ایرانیان بودند .

مطالب بیشتر ...

 
هماهنگی در مدیریت شهری در ایجاد شهرهای امن در کانادا مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
مدیریت واحد شهری
شنبه, 10 دی 1390 ساعت 04:47

جرم هاي شهری یکی از عواملی است که پایداری اجتماعی، اقتصادی و امنیت شهرها را دچار خدشه می سازد. در این مورد سازمان ها و نهادهای مسئول در شهر گاهی با تصمیم گیری و انعقاد تفاهم نامه های مشترک، زمینه هایی را برای مناسب سازی محیط های شهری جهت زندگی شهروندان فراهم می آورند. یکی از نمونه های این همکاری، کشور کانادا می باشد.

موضوعی که در اینجا بیان می شود سپر اطمینان[1] کشورکاناداست که حاصل همین وحدت و یکپارچگی بین سازمان ها در مدیریت شهری است.

در سال 1980 دایره پیشگیری بزهکاری پلیس منطقه همیلتون، ونت ورث[2] در انتاریوی[3] کشور کانادا، با همکاری شورای محلی، انجمن محلی معماران، اتحادیه خانه سازان، دپارتمان مسکن شهر و شرکت بیمه در این کشور به هماهنگی پرداخته و جلسات مختلفی بصورت مشترک برگزار کردند تا به امن تر سازی زندگی در محله های شهری کمک نمایند.

نتایج این نشست ها این بود که بر روی استانداردهای اختیاری خانه سازی توافق حاصل شد. این استانداردها از 32 ضابطه مهم برای پیشگیری از بزهکاری و جرم تشکیل شده بود.

طبق توافق حاصله، این ضوابط می بایست در تمام پروژه های جدید خانه سازی مد نظر قرار بگیرند. سپس پلیس کانادا مسکن هائي را که دارای برچسب اطمینان بودند بوسیله سارقان حرفه ای مورد آزمایش قرار می داد. آن دسته از مسکن ها که 7 مورد از 10 مورد ضوابط امنیتی را دارا بودند، مورد تایید قرار می گرفتند.

مجموعه اقداماتی از این قبیل بوسیله پلیس منطقه همیلتون- ونت ورث تهیه می شد و از پلیس محلی نیز خواسته می شد تا برنامه موسوم به برنامه امنیتی سپر اطمینان را اجرا نمایند. این برنامه ها موجب شد تا طبق آمارهای ارائه شده، در طول سال های اول، به سرعت از میزان جرم هاي شهری بویژه سرقت از واحدهای مسکونی محلات شهری کاسته شود.

این نمونه از اقدامات و نتایج حاصل شده در کشور کانادا، بازگو کننده دو نکته می باشد.

نکته اول : برای کنترل رفتارهای ناهنجار در شهر و فراهم سازی شرایط محیطی سالم می توان از همکاری و هماهنگی سازمان ها و نهادهای مختلف شهری بهره گیری نمود .

نکته دوم : نتایج بدست آمده مثبت و در جهت توسعه پایدار شهری بوده است.

لذا می توان به تدریج به دستاوردهای مطلوب هماهنگی و وحدت رویه در مدیریت شهری برای دستیابی به مطلوبیت بالاتر محیط شهری امیدوار بود.

 Shield of Confidence-[1]

[2] -Hamilton-Wentworth Regional Police

[3] -Ontario

فرستاده شده توسط :آقای مهندس اكبري و آقای مهندس صادقي

 
 

توسعه حمل و نقل محور

صفحه اصلی تماس با ما

All Rights Resereved For umic.ir

مشاور بازاریابی اینترنتی و سئو : گروه تخصصی مستر کاما