*** شعار ما :   ترویج تفکر علمی و تخصصی مدیریت شهری و استفاده از تجارب سایر کشورها ***

بانک اطلاعات تخصصی

عضویت در خبرنامه

Powered by WebGozar

با پر کردن فرم بالا می توانید از جدیدترین اطلاعات وبسایت مرکز اطلاعات علمی و تخصصی مدیریت شهری با خبر شوید.

آیا می دانید ؟

آیا می دانید

اولین مردمانی که سکه را در جهان ضرب زدند ایرانیان بودند .

مطالب بیشتر ...

 
خطرناك ترین گسل ایران کجاست؟ مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
ژئومورفولوژي و مديريت شهري
سه شنبه, 29 فروردین 1391 ساعت 20:52

رییس سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی شمال غرب كشور اعلام كرد: گسل تبریز به دلیل بیشترین ساخت و ساز و تراكم جمعیت بر روی آن خطرناك ترین گسل ایران است.

'موسی نیرومند' روز یكشنبه در نشست مطبوعاتی و رادیو تلویزیونی گفت: این گسل حتی از گسل شمال تهران و گسل های البرز و زاگرس و سایر گسل های ایران خطرناك تر بوده و در صورت رخ دادن زلزله در تبریز، شهر با تكان مواجه می شود، ولی شمال و شرق این كلانشهر كه بر روی گسل واقع شده است، دچار زمین لغزش شده و گسیختگی به وجود می آید. وی با اشاره به اینكه گسل شمال تبریز فعال است و وقوع زمین لرزه های بزرگ در آینده نامعلوم واقعیت انكار ناپذیر است، افزود: در زمان گسیختگی زمین هیچ بنای انسان ساز مقاومت نداشته و تخریب می شود، روستاهای ترب، خواجه مرجان و گروس بخش هایی از اطراف تبریز نیز بر روی گسل قرار دارند.

نیرومند خاطرنشان كرد: برای نخستین بار براساس توافقنامه بین استانداری آذربایجان شرقی و سازمان زمین شناسی شمال غرب كشور امسال نقشه مخاطرات زمین شناسی این استان تهیه می شود تا به عنوان ابزار كار در ساخت و سازها، شهرك سازی ها و اجرای طرح های عمرانی مثل سد سازی مورد استفاده تخصصی قرار گیرد.

وی با اشاره به اینكه برای نخستین بار است كه سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی شمال غرب كشور از بودجه استانی استفاده می كند، گفت: با مساعدت مالی استانداری آذربایجان شرقی این نقشه تهیه می شود و با آگاهی صاحبان طرح و رعایت نقشه مخاطرات زمین شناسی كلانشهر تبریز ساخت و سازها و طرح های مختلف عمرانی از زمین لغزش ها و دیگر مخاطرات در امان خواهند بود.

نیرومند تاكید كرد: در خصوص مخاطرات شهر تبریز و گسل های آن باید هماهنگی بیشتری بین مراكز تحقیقاتی و اجرایی ایجاد شود.

وی خاطرنشان كرد: مطالعات و اطلاعات زمین شناسی از هدر رفتن سرمایه جلوگیری كرده و ضریب ایمنی در طرح ها و پروژه های مختلف را افزایش می دهد.

نیرومند با اشاره به پیشتازی سازمان زمین شناسی شمال غرب كشور در زمینه تهیه نقشه های زمین شناسی در بین سایر سازمان های زمین شناسی كشور و رشد سه برابری آن ،اظهار كرد: سال گذشته ۱۰ ورقه نقشه زمین شناسی با مقیاس یك در ۱۲۵ هزار تهیه و هشت ورقه نقشه دیگر نیز به شورای ارزیابی كشور ارسال شده كه بی سابقه می باشد.
منبع:irna.ir
 
 

توسعه حمل و نقل محور

صفحه اصلی تماس با ما

All Rights Resereved For umic.ir

مشاور بازاریابی اینترنتی و سئو : گروه تخصصی مستر کاما