*** شعار ما :   ترویج تفکر علمی و تخصصی مدیریت شهری و استفاده از تجارب سایر کشورها ***

بانک اطلاعات تخصصی

عضویت در خبرنامه

Powered by WebGozar

با پر کردن فرم بالا می توانید از جدیدترین اطلاعات وبسایت مرکز اطلاعات علمی و تخصصی مدیریت شهری با خبر شوید.

آیا می دانید ؟

آیا می دانید

اولین مردمانی که سکه را در جهان ضرب زدند ایرانیان بودند .

مطالب بیشتر ...

 
مديريت واحد شهري مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
مدیریت واحد شهری
چهارشنبه, 04 آذر 1388 ساعت 20:18

مديريت واحد شهري به معناي قرار گرفتن شهرداري در رأس همه امور اجرايي شهر، از خدمات‌رساني تا توسعه و عمران نيست، بلكه نوعي از مديريت يك پارچه و توانمند در همه نهادها و ارگان‌هايي است كه در بهبود مسائل و رفع مشكلات شهري به صورت موضوعي و موضعي مي‌توانند نقشي مستقل يا مكمل داشته باشند. به عنوان مثال هنگامي كه از مديريت واحد ترافيك، صحبت مي‌شود اين تصور وجود دارد كه قرار است شهرداري حلال مشكل ترافيك شهر تهران باشد در صورتي كه براي رسيدن به تهران بدون ترافيك نهادهاي بسياري بايد در قالب مديريت واحد ترافيك نقش ايفا كنند؛

از راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي گرفته تا سازمان محيط زيست كه در نگاه نخست اصلاً به نظر نمي‌رسد كه نهادي تأثيرگذار در امر حل مشكلات ناشي براي ترافيك شهري است. حتي در اين زمينه خودروسازان نيز دخيل و سهيم‌اند  و به‌اندازه خودروهايي كه هر روز روانه بازار مي‌كنند، در مقابل ترافيك شهري پاسخگو هستند و بايد سهمشان را از استفاده از ظرفيت‌هاي شهري بپردازند.

مديريت واحد شهري شامل بخش‌هاي مختلف و متنوع بسياري در شهر است. نمونه ديگري كه مي‌توان به آن اشاره كرد بحث مديريت آب و فاضلاب است كه آن هم به يك مديريت واحد شهري نياز دارد، از بازسازي نهرها و ايجاد شبكه‌هاي جمع‌آوري آب‌هاي سطحي گرفته تا ايجاد فاضلاب شهري و ساخت تصفيه‌خانه‌هاي فاضلاب و پساب‌هاي شهري.

در بحث بازسازي بافت فرسوده شهري نيز چنين است؛ مگر شهرداري مي‌تواند به تنهايي مشكل بافت فرسوده تهران را حل كند، در صورتي كه در مناطق جنوبي تهران بيش از 70 درصد املاك، قديمي هستند و نياز به نوسازي دارند. در اين بخش هم نهادها و ارگان‌هايي چون وزارت مسكن و شهرسازي و بانك‌ها بايد نقش ملي‌شان را در رفع اين مشكل جدي تهران در كنار شهرداري ايفا كنند.

در بحث بهداشت و سلامت عمومي و ورزش هم شرايط چنين است و شهرداري نمي‌تواند به تنهايي سرانه‌هاي خدماتي و رفاهي شهر تهران را افزايش دهد. تهران با همه ظرفيت‌هاي بالاي فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي و سياسي‌اش نيازمند مديريت واحد شهري با حضور همه سازمان‌ها و نهادهاي تأثيرگذار در توسعه خدمات و عمران پايتخت است.

مديريتي كه بتواند با ايجاد وفاق و وحدت رويه در برنامه و اجرا، ضمن كاستن از موازي‌كاري‌ها و جلوگيري از تحميل بودجه و هزينه‌هاي اضافي بر شهر، گام‌هاي علمي و عملي براي به سامان رساندن فعاليت‌هاي حياتي تهران بردارد.

همشهري محله - 17

 
 

توسعه حمل و نقل محور

صفحه اصلی تماس با ما

All Rights Resereved For umic.ir

مشاور بازاریابی اینترنتی و سئو : گروه تخصصی مستر کاما