*** شعار ما :   ترویج تفکر علمی و تخصصی مدیریت شهری و استفاده از تجارب سایر کشورها ***

بانک اطلاعات تخصصی

عضویت در خبرنامه

Powered by WebGozar

با پر کردن فرم بالا می توانید از جدیدترین اطلاعات وبسایت مرکز اطلاعات علمی و تخصصی مدیریت شهری با خبر شوید.

آیا می دانید ؟

آیا می دانید

اولین مردمانی که سکه را در جهان ضرب زدند ایرانیان بودند .

مطالب بیشتر ...

 
نگهداری پل و بزرگراه (سیستم های درز انبساطی) مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
چهارشنبه, 05 خرداد 1389 ساعت 11:15

مسئله نگهداری یکی از مقولاتی است که در کشور ما متاسفانه کمتر به آن توجه می شود و همین کم توجهی ممکن است موجب بروز خسارت های مالی و جانی گردد.

در واقع نگهداری مناسب و برنامه ریزی شده سبب می شود بسیاری از هزینه ها کاهش یابد با توجه به اینکه نگهداری نامناسب موجب هزینه های به مراتب گزاف جهت تعمیرات می گردد.

موضوعی که در این مقاله با آن به طور مقدماتی آشنا می شویم، نگهداری یکی از حساس ترین بخش های پل است که به عنوان درز انبساطی (Expansion Joint) از آن یاد می شود.

درز انبساط

نمونه ای از درز انبساطی و عبور خودرو از آن

درزهای انبساطی در پل به منظور جلوگیری از ایجاد انقطاع و حفظ پیوستگی در سطح پل ها نصب می گردند که به لحاظ ایمنی باید دارای ویژگی های خاصی از جمله قابلیت جابجایی بالا و خاصیت کشسانی بالا و همچنین مقاومت در برابر ضربه، سرما و گرما و ... را دارا باشد.

به لحاظ فنی امروزه در زمینه ساخت درزهای انبساطی پیشرفت های زیادی در سطح جهان صورت گرفته است تا عمر مفید این درزهای انبساطی افزایش یابد. به همین دلیل شاهد ساخت درزهای انبساطی با ویژگی های بهتر و به کار رفتن مواد با کیفیت بالاتر هستیم که موجب شده است تا عمر این درزهای انبساطی چندین سال افزایش یابد.

یکی از موارد مهمی که کمتر به آن توجه می شود انتخاب درز انبساطی مناسب است که به عوامل و شرایط فیزیکی محل مورد استفاده بستگی دارد. به عنوان مثال در جدول ذیل با توجه به پارامتر جابجایی و نوع استفاده انواع درزهای انبساطی برای انتخاب مناسب ذکر شده اند.

درز انبساط

حال آنکه هنوز در بعضی شهرها شاهد استفاده از درزهای انبساطی با مواد نامرغوب و یا با شیوه های نصب سنتی هستیم که این کار به منزله نگهداری نامناسب است و پس از مدت کوتاهی باز نیاز به تعمیرات مجدد احساس می شود. همچنین باید این مسئله را در نظر گرفت که عمر درزهای انبساطی علاوه بر شرایط ساخت و نصب به شرایط فیزیکی محل نصب هم بستگی دارد به طوریکه مثلا در پل هایی که بار ترافیک سنگینی را تحمل می کنند قطعا با نمونه ای با ترافیک سبک یکسان خواهد بود و کمتر است. این مسئله نگاهی تخصصی به امر نظارت جهت نگهداری موثر از پل را می طلبد.

نمونه هایی از درزهای انبساطی را در تصاویر زیر ملاحظه می نمایید.

درز انبساط جاده ای

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه نمونه ای از بروشور یکی از شرکت های معتبر در زمینه ساخت درزهای انبساطی در ادامه قرار گرفته است. به منظور مشاهده بروشور روی تصویر ذیل کلیک کنید.

بروشور

تالیف: رامتین زرگری

گردآوری : مرکز اطلاعات علمی و تخصصی مدیریت شهری

 
 

توسعه حمل و نقل محور

صفحه اصلی تماس با ما

All Rights Resereved For umic.ir

مشاور بازاریابی اینترنتی و سئو : گروه تخصصی مستر کاما