مطالب اقتصاد شهری

نگاهی به مدل اقتصادی-الکترونیکی Wikimapa در شهر مجازی استکهلم

 

استکهلم پایتخت و بزرگترین شهر سوئد، بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهر در منطقه اسکاندیناوی نیز محسوب می‌شود. این شهر که با احتساب حومه خود ۱٫۴ میلیون نفر جمعیت دارد، محل تولد نوبل است. براساس آخرین بررسی صورت گرفته، استکهلم بیست‌وچهارمین شهر بزرگ دنیا، دهمین شهر بزرگ اروپا و نخستین شهر بزرگ منطقه اسکاندیناوی به‌ حساب می‌آید. استکهلم از نظر زیبایی، معماری و بناهای با ارزش خود شهرت جهانی دارد و از سرسبزترین شهرهای دنیا به حساب می‌آید.

گفتنی است استکهلم را هم‌اکنون نوآورترین شهر اروپا، صاحب بهترین رکورد جهانی ماراتون، ششمین شهر اقتصادی جهان و بزرگترین شهر اقتصادی جهان خارج از آمریکا، پاک‌ترین شهر اروپا از نظر درصد آلایندگی‌های هوا، بهترین شهر شمال اروپا برای سرمایه‌گذاری اقتصادی، ششمین شهر تاریخی اروپا، بیست‌وچهارمین شهر بین‌المللی جهان و نخستین پایتخت سبز اروپا می‌دانند.

این شهر به دلیل اهمیتی که دارد، همواره مورد توجه دولت‌ها، سرمایه‌گذاران و جهانگردان قرار گرفته و همین مسئله موجب شده است تا دولت سوئد بر سرمایه‌گذاری‌های خود برای ارایه خدمات بهتر در این شهر بیفزاید. از جمله طرح‌های دولت سوئد در این زمینه که طی چند سال گذشته بسیار مورد توجه قرار گرفته و سرمایه‌گذاری‌های فراوان روی آن شده است می‌توان به راه‌اندازی “شهر مجازی استکهلم” اشاره کرد.

این شهر مجازی “City 24” به معنای شهر بیست‌وچهار ساعته نام‌گذاری شده است و هدف آن در اصل ارایه روش‌های بهتر به مردم برای کسب اطلاعات و خدمات شهری است. اگرچه پروژه City 24 را دولت سوئد آغاز کرد، هم‌اکنون بسیاری از مراکز خصوصی نسبت به آن علاقمند شده‌ و در این پروژه سرمایه‌گذاری کرده‌اند. طرح City 24 در اصل به عنوان بخشی از طرح گسترده EcoNomic Development دولت سوئد برای توسعه اقتصادی این کشور در راستای ارایه خدمات الکترونیکی گسترده محسوب می‌شود و از سال ۲۰۰۰ آغاز شده است.

دولت سوئد شهر مجازی استکهلم را به صورت طبقه‌بندی شده گسترش می‌دهد و خدمات مورد نظر خود از طریق این بخش‌ها در اختیار کاربران می‌گذارد. این بخش‌ها شامل فرهنگ، اقتصاد، آموزش، محیط زیست، سلامت و سازمان‌های عمومی می‌شوند که کاربران می‌توانند علاوه بر سایت‌های اینترنتی، از طریق شبکه‌های اجتماعی نیز به سرویس‌های مربوط به هر یک از این بخش‌ها دسترسی داشته باشند و آن‌ها را در اختیار بگیرند.

در بخش فرهنگ از شهر مجازی استکهلم طرحی با عنوان Memoria Chilena تعریف شده است که بر اساس آن بر اهمیت کتابخانه‌ها و خدمات ارتباطات و فناوری اطلاعات در راستای گسترش و توسعه فرهنگ تاکید می‌شود. این طرح که نخستین بار در سال ۲۰۰۴ میلادی مطرح شد، تاکید فراوان بر کودکان و آشنایی آن‌ها با نحوه استفاده از خدمات الکترونیک دارد و به طور کامل توسط دولت سوئد دنبال می‌شود.

پایداری اقتصادی در شهر مجازی از مهم‌ترین اهدافی است که برای این طرح در نظر گرفته شده است و توسعه‌دهندگان آن می‌کوشند با تمرکز بر خدمات الکترونیکی و گسترش دسترسی مردم به آن‌ها، بتوانند رفاه اقتصادی و قدرت خرید ساکنان سوئد را افزایش دهند.
دولت سوئد بر این باور است که فرهنگ کنونی این کشور می‌تواند ضمن نگه داشتن داشته‌های خود ارتقا یابد و بر این اساس، سرمایه‌گذاری در طرح یاد شده با هدف ارتقای فرهنگی این کشور به کمک خدمات الکترونیکی صورت می‌گیرد.

برای بخش اقتصاد در شهر مجازی استکهلم طرحی با عنوان Wikimapa در نظر گرفته شده است که این طرح در بهترین حالت خود دنبال می‌شود. طرح مذکور توسعه و ارتقای اقتصادی در تمام جوانب را در نظر گرفته است و تاکید آن بر مناطق فقیر و دورافتاده است. در این طرح جوانان بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند و دولت سوئد با سرمایه‌گذاری روی آن می‌کوشد مناطقی که تاکنون از نظر اقتصادی نادیده گرفته‌اند، بیشتر مورد توجه قرار گیرند و از طریق خدمات الکترونیکی امکان دسترسی آن‌ها به بسترهای توسعه اقتصادی فراهم شود.

طرح Wikimapa در اصل یک مدل اقتصادی-الکترونیکی محسوب می‌شود که می‌تواند توسط هر ارگان و مرکزی مورد استفاده قرار گیرد و حتی دیگر کشورها نیز آن را دنبال کنند.

پایداری اقتصادی در شهر مجازی از مهم‌ترین اهدافی است که برای این طرح در نظر گرفته شده است و توسعه‌دهندگان آن می‌کوشند با تمرکز بر خدمات الکترونیکی و گسترش دسترسی مردم به آن‌ها، بتوانند رفاه اقتصادی و قدرت خرید ساکنان سوئد را افزایش دهند.

برای بخش آموزش در شهر مجازی استکهلم طرحی با عنوان OASISS در نظر گرفته شده است. این طرح بیان می‌دارد که به واسطه خدمات الکترونیکی کلیه مردم باید به صورت یکسان به ابزارهای آموزشی توسعه‌یافته و به‌روز دسترسی داشته باشند. برای گسترش این طرح سازمان بزرگی راه‌انداز شده است که پایداری در ارایه خدمات آموزشی الکترونیکی به شهروندان را تضمین می‌کند.

پلتفورم تعریف شده برای طرح OASISS به صورت چندزبانه تعریف شده است تا ساکنان شهر مجازی استکهلم بتوانند به زبان سوئدی و انگلیسی خدمات آموزشی مورد نظر خود را در اختیار بگیرند. گفتنی است علاوه بر دو زبان یاد شده، امکان افزودن زبان‌های دیگر به این بخش نیز وجود دارد. این طرح به گونه‌ای راه‌اندازی شده است که دولت سوئد اعلام کرده آمادگی ارایه آن به ساکنان دیگر کشورهای جهان را نیز دارد و می‌تواند در این زمینه با مراکز آموزشی کشورهای دیگر همکاری کند. در این طرح بر دانش‌آموزان و دانشجویان تاکید فراوان شده است و بر اساس آن تلاش می‌شود توانایی آکادمیک افزایش یابد. تمامی دانشجویانی که در این طرح خدمات الکترونیکی را دریافت می‌کنند، به صورت گسترده پشتیبانی می‌شوند و کلیه امکانات آموزشی در اختیار آن‌ها گذاشته می‌شود.

در بخش محیط زیست که جوانان رکن اصلی آن محسوب می‌شوند، دولت سوئد کوشیده است سرمایه‌گذاری گسترده‌ای را بر نوآوری‌ها انجام دهد. در این طرح مردم به خدمات الکترونیکی مربوط به محیط زیست را هر مکان و زمانی در اختیار می‌گیرند و برای کلیه آن‌ها فرصت‌های مشابه برای ارتقاء و بهبود محل زندگی خود و همچنین حفاظت از محیط زیست در نظر گرفته شده است. دولت سوئد در بخش محیط زیست از شهر مجازی استکهلم می‌کوشد آموزش‌های لازم برای حفاظت و توسعه محیط زیست را به عموم شهروندان بدهد و آن‌ها را در راستای نگهداری از منابع طبیعی تربیت کند.

بخش سلامت از شهر مجازی استکهلم که از مهم‌ترین بخش‌های این شهر محسوب می‌شود، طرح گسترده‌ای را با عنوان Mindyourmind دنبال می‌کند. این طرح بر کیفیت زندگی مردم تاکید دارد و در آن شهروندان می‌توانند علاوه بر داشتن پزشک شخصی در دنیای مجازی و دسترسی همیشگی به پرونده سلامت خود، کلیه خدمات مربوط به بهداشت و سلامت را در اختیار بگیرند که این خدمات به صورت رایگان به آن‌ها ارایه می‌شود. در این بخش دولت سوئد کوشیده است تا ضمن افزایش آگاهی مردم از بیماری‌ها، احتمال ابتلا به امراض مختلف را در آن‌ها به حداقل برساند. بخش سلامت در شهر مجازی سوئد به دو دسته خدمات جسمی و روانی تقسیم‌بندی می‌شود که در هر یک از این بخش‌ها شهروندان می‌توانند سرویس‌های مربوط به خود را دریافت کنند.

در بخش سازمان‌های عمومی طرحی با عنوان CPF دنبال می‌شود که در آن مردم می‌توانند به کلیه ادارات و سازمان‌های مورد نظر خود دسترسی داشته باشند و تمامی خدمات آن‌ها را به صورت الکترونیکی دریافت کنند. این طرح اعلام می‌دارد که مردم در هر ساعت از شبانه‌روز قادر خواهند بود با سازمان مورد نظر خود در ارتباط باشند و نیازهای خود را به آن اعلام کنند. در این بخش امکان ارتباط مستقیم بین مسئولان و شهروندان در نظر گرفته شده است و افزایش رضایت مردم از زندگی مهم‌ترین هدف آن محسوب می‌شود.

مطلب قبلی

10 شهری که اینترنت بی‌سیم رایگان دارند

مطلب بعدی

مترو مسکو؛ موزه زیرزمینی

ar.basirian

ar.basirian

بدون دیدگاه

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *