مطالب مدیریت پسماند

سنگاپور به شهری تمیز شهرت یافت

گروه بین الملل:سازمان ملي حفاظت محيط زيست سنگاپور (NEA) با نظارت بر نظافت مناطق عمومی در این شهر تضمین کرده است که خیابان ها و پیاده روها عاری از هرگونه زباله نگهداری شده به طوریکه با تلاش های این سازمان و همکاری عموم مردم، سنگاپور به شهری تمیز و فریبنده با شهرتی جهانی تبدیل شده است.

به گزارش شهرنوشت به نقل از FastCoExist، حفظ محیط زیست و نگهداری آن برای آیندگان یکی از اهداف مهم بشریت است که همواره با توسعه اقتصادی تهدید شده است. البته در این میان شهرهایی هستند که علیرغم بهره‌گیری از پیشرفت اقتصادی همچنان محیط زیست را پاک نگه می دارند. از جمله این شهرها می توان به سنگاپور در جنوب شرقی آسیا اشاره کرد که باو جود رشد و شکوفایی اقتصادی همواره به حفظ محیط زیست توجه ویژه مبذول داشته است. در همین راستا سازمان ملی حفاظت محیط زیست سنگاپور NEA تلاشهای بسیاری در این زمینه کرده به طوریکه نظم و نظافت حرف اول را در اين شهر مي زند.
این سازمان با رویکردی سه جانبه به شرح زیر به حفاظت محیط زیست سنگاپور پرداخته است:

۱- نظافت مناطق عمومی

پیش از آوریل ۲۰۱۲؛NEA فقط مسوول نظافت جاده ها، پیاده روها به تمیزی املاک خصوصی خاص در سراسر سنگاپور بود. در کنار NEA سازمانهای دیگری همچون سازمان ملی آب ((PUB و سازمان ملی پارکها (NParks) نیز مسول تمیز کردن بخشهای مرتبط مانند فاضلاب ها و پارکها بودند.
به منظور بهبود بهره وری و ارائه استاندارد بالاتر از پاکیزگی عمومی، نظافت مناطق عمومی در سنگاپور از طریق تجدید ساختار اصلی و افزودن بخش جدید نظافت عمومی (DPC) که از اول آوریل ۲۰۱۲ آغاز به کار کرده انجام گرفت.
در سالهای اخیر تلاش برای بالا بردن استانداردها، بهره وری و حرفه ای کردن صنعت نظافت به شدت مورد تاکید سازمان ملی حفاظت محیط زیست قرار گرفته است.

۲- آموزش عمومی

NEA از نزدیک با شرکای ۳P (مردم، بخش خصوصی و دولتی) جهت تجمیع اعضای جامعه که موظفند مالکیت زباله های خود و تمیز نگه داشتن محیط اطرافشان را برعهده داشته باشند وارد عمل شد.
پیام اصلی تلاشهای آموزشی این است که عموم مردم نباید به تمیز کردن نظافت چی ها بسنده کنند. آنها باید ترجیحا مسولیت فردی را با نگه داشتن زباله هایشان تا پیدا کردن اولین سطل زباله برای رهایی از آنها تمرین کنند. از جمله برنامه های اصلی در این مسیر می توان به راه انداختن کمپینی با عنوان “سنگاپور، بدون زباله” اشاره کرد.

۳- اجرا

سازمان ملی حفاظت محیط زیست با اقدامات سخت گیرانه و شمارش کیسه های زباله آموزش عمومی را به عنوان استراتژی کلیدی جهت حفظ پاکیزگی عمومی تکمیل کرده است.
اعمال جریمه ۳۰۰ دلاری می تواند متخلفین را مجبور کند تا از پرتاب ته سیگار یا آشغالهای کوچک دیگر همانند برگه پارکینگ، کاغذ آبنبات، بلیط اتوبوس، جعبه سیگار و چوب کبریت بر روی زمین خودداری کنند.
در همین راستا CWO انجمن امور اصلاحی سنگاپور به عنوان ابزاری جهت اصلاح متخلفانی که بر روی خیابان ها زباله می ریزند در نوامبر سال ۲۰۱۲ تاسیس شد. این انجمن متخلفان را مجبور می کند تا با جارو کردن معابر و برداشتن آشغال ها از روی زمین و تجربه ذره ای از سختی و مشقت کار نظافت چیان تحملشان در تمیز کردن بی نظمی ایجاد شده بالا رفته و با آسیب هایی که زباله ها به محیط زندگی می رسانند آشنا شوند. علاوه بر این CWO با تحریک حس شرمساری به عنوان عامل بازدارنده موثر از زباله ریختن دیگران ممانعت به عمل می آورد.

 

مطلب قبلی

شناسایی ابعاد و راهکارهای تحقق مدیریت یکپارچه شهری با روش فراتلفیق

مطلب بعدی

محدودیت استفاده از سوخت های نامناسب در کلرادو به تصویب رسید

ar.basirian

ar.basirian

بدون دیدگاه

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *