مطالب مدیریت پسماند

هزینه جمع آوری پسماند تهرانی‌ها ۱۷۰ میلیارد تومان در سال است

گروه خدمات شهری: معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بیش از ۱۷۰ میلیارد تومان سالانه برای جمع آوری و مدیریت پسماند شهر تهران هزینه می‌شود.

به گزارش شهرنوشت، سیدمحمد مجابی گفت: در شهر تهران بنا به شرایط روزانه هشت تا ۱۴ هزار تن زباله جمع آوری می شود که این کار سه بار در روز انجام می شود.
معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: اگر این حجم عظیم زباله مدیریت شود قطعا ثروت زیادی به دست خواهد آمد اما متاسفانه چون تمام زباله‌ها تفکیک نشده‌اند، هدر می‌روند.
وی ادامه داد: قانون مدیریت پسماند در کشور وجود دارد و یکی از مفاد آن، این است که زباله‌ها تا پایان سال ۹۱ باید به صورت تفکیک شده، جمع آوری شوند، اما این اتفاق نیفتاده است.
معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: تنها قانون، کارساز نیست بلکه باید انگیزه و علاقه در مردم ایجاد شود.
مجابی گفت: در بسیاری از شهرهای اروپایی هفته‌ای یکبار زباله جمع آوری می‌شود و در شهرهای ژاپن زباله را شهرداری تفکیک و جمع آوری نمی‌کند بلکه مردم موظفند در مبدا آن را تفکیک کنند و سپس شرکت‌های مخصوص بازیافت آنها را جمع آوری می‌کنند، یا در شهری مانند توکیو سطل زباله دیده نمی‌شود و به همان نسبت هم زباله بر روی زمین وجود ندارد.

ورود به نهادهای سیاستگزار مهمترین راهکار ارتقای محیط زیست

معاون توسعه مدیریت، حقوقی وامور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: برای ارتقای شاخص‌های زیست محیطی علاوه بر فرهنگ سازی باید در نهادهای سیاستگزاری هم ورود پیدا کرد.

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: کاهش تولید زباله و تفکیک آن از مبدا نیاز به فرهنگ سازی دارد که این کار به تنهایی از عهده سازمان حفاظت محیط زیست بر نمی‌آید بلکه به همکاری سمن ها و مشارکت آنها نیاز است.
وی به امضای توافقنامه طرح «مسیر سبز- ساحل پاک» در اواخر اسفندماه سال گذشته اشاره کرد و گفت: این توافقنامه بدون تأمین اعتبار به امضا رسید که مرحله اول آن در فروردین ماه ۹۳ در استان های شمالی کشور شامل گیلان، مازندران و گلستان اجرا شد و قرار است به طور مداوم در سراسر کشور اجرا شود.
وی تاکید کرد: این طرح با همت سازمان‌های مردم نهاد و دوستداران محیط زیست اجرا شد که این نشان می‌دهد تنها داشتن قانون کافی نیست.
مجابی گفت: طرح مسیر سبز- ساحل پاک باید به سمت مسیر سبز- ایران پاک حرکت کند.
نمایشگاه عکس« مسیر سبز- ساحل پاک از نگاه مردم» به مدت یک هفته در برج میلاد برقرار است و بعد از آن در پارک پردیسان و بعد به صورت دوره‌ای در استان‌های البرز، قزوین، گیلان، گلستان و مازندران به نمایش گذاشته می‌شود.

مطلب قبلی

ثبت نام دوره مدیریت زیبا سازی و فضای سبز 3

مطلب بعدی

بهینه‌سازی آپارتمان‌ها و هدفمندی ساخت مسکن در آلمان

ar.basirian

ar.basirian

بدون دیدگاه

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *