حمل و نقلحمل و نقل پاک

مقایسه ۱۰ متروی برتر جهان با متروی تهران

در یکی از سایت های غربی روی مترو شهر های بزرگ جهان تحقیق شده و ۲۰ مترو برتر دنیا معرفی شده است. این تحقیق و رتبه بندی  بر اساس تعداد ایستگاه، مسافت و سرعت نقل وانتقال مسافرین می باشد. در زیر این آمار مستند را مشاهده می کنید .

۱٫مترو شانگهای
بهترین سیستم نقل و انتقال سریع را مترو شانگهای چین سال ۱۹۹۵ راه اندازی کرد به طوری که در حال حاضر رتبه نخست سریع ترین سرویس نقل و انتقالات را به خود اختصاص داده است.نکته جالب توجه وجود ۲۸۵ ایستگاه در این شهر است که تقریبا تمام نقاط شهر را پوشش داده است و از این نظر نیز مترو شانگهای رکورد دار است. برای مترو شانگهای ۴۲۴ کیلومتر مسیر ساخته شده است.

۲٫مترو لندن
پدر بزرگ زیر زمینی جهان رتبه دوم بهترین متروهای دنیا را متعلق به خود کرد. مترو لندن قدیمی ترین مترو جهان است که در سال ۱۸۶۳ تاسیس شد که هم اکنون دارای ۲۷۰ ایستگاه می باشد. این مترو دارای ۴۰۰ کیلومتر مسیر می باشد.

۳٫مترو سئول
یکی از سنگین ترین و بیشترین حجم حمل و نقل ها را مترو سئول دارد که به همین دلیل توانسته رتبه سوم بهترین مترو های جهان را به خود اختصاص دهد. روزانه نزدیک ۸ میلیون جمعیت در ۳۱۴ ایستگاه این شهر جابجا می شوند. این حجم نقل و انتقالات در نوع خود قابل توجه و تامل برای مسئولین مترو کشور است. لازم به ذکر است که ۳۹۰ کیلومتر مسیر برای مترو پایتخت کره تا کنون ساخته شده است.

۴٫مترو پکن
مترو پکن نیز به دلیل نقل و انتقال سریع مسافران رتبه ی چهارم جهان را به خود اختصاص داد. مترو سریع السیر شهر پکن دارای ۲۱۸ ایستگاه می باشد. ۳۷۰ کیلومتر طول مسیرهای ساخته شده برای پایتخت کشور چین است.

۵٫مترو نیویورک
به گزارش صراط، مترو شهر نیویورک بدون شک وسیع ترین و پر ایستگاه ترین مترو جهان است. این شهر دارای بهترین آمار ایستگاه شامل ۴۲۱ ایستگاه است. نکته جالب توجه این است که این تعداد ایستگاه در مساحتی کمتر از مساحت شهر های آسیایی وجود دارد و این نشان از تراکم ایستگاه در این شهر است همچنان در این شهر بزرگ ۳۳۶ کیلومتر مسیر مترو ساخته شده است.

۶٫مترو برلین
یکی از سریع ترین مترو های جهان مترو شهر برلین است. در این شهرا تنها ۱۶۶ ایستگاه وجود دارد که این تعداد کم به علت سرعت زیاد این مترو است. مترو برلین دارای ۳۳۱ کیلومتر تونل برای عبور و مرور قطارهای خود است.

۷٫مترو مسکو
بعد از توکیو و سئول پر رفت و آمد ترین مترو جهان مترو مسکو است. مترو شهر مسکو روسیه ۱۸۶ ایستگاه مترو دارد البته این تعداد مترو در وسعت نسبتا کمتر این شهر قابل توجه است. ۳۰۸ کیلومتر ریل برای مترو مسکو ساخته شده است.

۸٫مترو مادرید
اگرچه شهر مادرید پنجاهمین شهر پر جمعیت دنیا به حساب می آید ولی مترو این شهر از لحاظ مسافت رتبه ششم را دارد. در پایتخت کشور اسپانیا ۳۰۰ ایستگاه مترو وجود دارد. پایتخت اسپانیا ۲۹۲ کیلومتر مسیر برای مترو خود تاکنون ساخته است.

۹٫ مترو مکزیکوسیتی
این مترو با ۱۹۵ ایستگاه و مسیری به طول ۲۲۵ کیلو متر بعد از شهر نیویورک بزرگترین مترو آمریکای شمالی است. این شهر که یکی از خطرناک ترین شهر های جهان نیز هست برای مترو خود ۲۲۵ کیلومتر تونل حفاری کرده است.

۱۰٫مترو پاریس
مترو شهر پاریس در رتبه دهم مترو های جهان قرار گرفته است. این شهر ۳۰۱ ایستگاه مترو دارد که این تعداد ایستگاه به روی تنها ۲۱۴ کیلومتر تونل ساخته شده است که باعث شده این مترو هم یکی از متراکم ترین متروها از لحاظ تعداد ایستگاه باشد.

بعد از مترو پاریس به ترتیب متروی شهرهای گانجائو چین، توکیو ژاپن، دهلی هند، شن ژن چین، والنسیا در اسپانیا، هنگ کونگ، شیکاگو آمریکا، واشنگتن، سان فرانسیسکو و مترو سنگاپور قرار دارند. نکته جالب توجه این است که ۵ شهر چین در رتبه اول تا ۲۵ جهان قرار دارند.

در این میان جایگاه مترو تهران و کرج در نوع خود قابل توجه است. مترو دو شهر تهران و کرج روی هم رفته ۷۸ ایستگاه دارد که این ایستگاه ها در ۱۳۶ کیلومتر مسیر مترو وجود دارند که البته بخشی از این مسیر ( از تهران تا کرج و داخل کرج)  روی زمین می باشد.

مطلب قبلی

ماشین‌های انتقال موانع یا Road Zipper

مطلب بعدی

کتاب The Next American Metropolis

PMT

PMT